Čeští vědci se zastali polské historičky, kterou kritizuje ministr školství

Varšava/Praha – Vědci z Akademie věd ČR (AV ČR) vyjádřili znepokojení a nesouhlas se snahou omezit badatelskou činnost některých pracovníků Polské akademie věd (PAN). Případ se týká Ústavu filozofie a sociologie PAN, který letos od polského ministerstva školství nedostal zákonem předepsané peníze na zvýšení platů pracovníků. V tomto ústavu pracuje historička Barbara Engelkingová, která polské vládnoucí konzervativce nedávno pobouřila výroky o roli Poláků během holokaustu.

Engelkingová při příležitosti 80. výročí povstání ve varšavském ghettu v televizi TVN24 řekla, že Poláci Židy během druhé světové války „neuvěřitelně zklamali“. Co očekávat od Němců, podle ní Židé věděli, „vztah byl jasný, černo-bílý, ale vztah s Poláky byl o mnoho složitější“. Engelkingová uvedla, že existoval potenciál, aby se Poláci stali spojenci Židů a že se dalo doufat, že se budou chovat jinak, že budou neutrální, přátelštější a že nebudou do takové míry využívat situace a nebude tolik případů vydírání Židů.

SOUVISEJÍCÍAFP: Jidiš, jazyk evropských Židů před holokaustem, se znovu probouzí

Předseda PAN Marek Konarzewski minulý měsíc deníku Rzeczpospolita řekl, že začátkem roku měla jím vedená instituce vyčíslit, kolik peněz potřebuje na zvýšení platů svých pracovníků.“Ústav filozofie a sociologie jako jediný z těch, jichž se naše žádost týkala, nedostal (od ministerstva školství – pozn. ČTK) dodatečné peníze,“ uvedl Konarzewski. Šéf Ústavu filozofie a sociologie Andrzej Rychard řekl, že jen těžko se toto rozhodnutí nedá spojovat s výroky ministra školství Przemyslawa Czarneka z národně-konzervativního Práva a spravedlnosti. Ten po vystoupení Engelkingové v TVN24 prohlásil, že „nebude ve větší míře financovat ústav, který si udržuje takové lidi, kteří urážejí Poláky“.

Za Engelkingovou se tehdy postavili polští vědci nebo třeba izraelský památník holokaustu Jad Vašem, nyní ji a ústav, kde působí, podpořili akademici v Česku. Podle AV ČR je postup polského ministerstva školství pokusem o omezení svobody a nezávislosti vědeckého bádání.

„Zmiňované krácení financování výzkumných organizací kvůli veřejné prezentaci výsledků výzkumů jejich zaměstnankyň a zaměstnanců pokládáme za pokus o podkopání autonomie vysokých škol a výzkumných ústavů a v důsledku i excelence a zcela klíčové společenské role (polské) vědy,“ uvedla AV ČR ve vyjádření.

Portál Notes from Poland poznamenal, že vyjádření Engelkingové v TVN24 v Polsku oživila letitou debatu o tom, do jaké míry Poláci Židům za druhé světové války pomáhali nebo ubližovali. V Polsku, kde za války zahynulo skoro 3,2 milionu Židů, má téma holokaustu silný politický náboj. Práce historiků, jako je Engelkingová, Jan Grabowski nebo Jan Tomasz Gross, totiž ukázaly, že zatímco tisíce Poláků riskovaly své životy, aby pomohli židovským sousedům, tisíce jiných se na jejich pronásledování podíleli, někteří kvůli vlastnímu obohacení. Mnoho Poláků tyto závěry odmítá.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 6- června 2023 Foto: Wikipedie – povstání ve varšavském ghettu

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář