Cestujeme po Turecku

Proč doporučuji návštěvu Turecka českým křesťanům? Například tam naleznou hrob apoštola Filipa

Turecko jsem již navštívil čtyřikrát, a mohl jsem tak objevovat jeho tisíciletou historií a přírodní krásy. Je to země, která má nejen co nabídnout lidem toužícím po příjemné dovolené, ale jde i v jistém smyslu o „návštěvu“ budoucnosti, neboť Turecko nám ukazuje, jak může za pár desetiletí vypadat i dnešní Evropská unie díky masové migraci z muslimských zemí a vyšší porodnosti evropských muslimů oproti původnímu nemuslimskému obyvatelstvu Evropy. Turecko je zemí, ve které je dlouhodobě patrná snaha zavést sekularismus, avšak ne jako konkurenta náboženství, ale naopak v souladu s moderní interpretací náboženství.

Důvody, proč jsem se rozhodl napsat tuto knihu, nebyly politické či náboženské, ale čistě praktické. Během svých návštěv Turecka jsem si totiž uvědomil, že českému turistovi schází možnost podrobněji se seznámit s místy, jenž v Turecku navštívil nebo plánuje navštívit. Informace v češtině zde prakticky nejsou a informace v anglickém či německém jazyce jsou omezené. Je to způsobeno i tím, že některé archeologické a přírodní památky nejsou ještě příliš prozkoumány, s jejich výzkumem se vlastně teprve začíná a turečtí vědci mají omezené finanční a lidské zdroje.

K sepsání této knihy jsem ovšem měl ještě jeden důvod – přiznávám, že jsem člověk ve své podstatě líný, který má rád své pohodlí, a mé znalosti světových jazyků jsou také omezeny. To je důvodem, proč jsem při všech svých zahraničních cestách vždy zvolil formu zájezdu zprostředkovaného cestovní kanceláří. Když chci, vyrážím na výlety, a když nechci, prostě si lebedím na pláži u hotelu. Jelikož v posledních letech výrazně klesají ceny zájezdů, hlavně mimo sezónu, dnes vás takový pobyt u moře v Turecku vyjde mnohdy mnohem levněji než například stejně dlouhý pobyt v tuzemském rekreačním zařízení stejné úrovně. Podle posledních statistik cestovních kanceláři roste počet Čechů, kteří cestuji do Turecka na dovolenou, hovoří se o víc jak 250 000 Češích, kteří mají zakoupenou dovolenou v Turecku k 1. dubnu 2019, počet turistů tedy ještě určitě poroste.

Tedy i mnozí lidé, kteří by běžně necestovali, mohou dnes vyrazit na pobyt k moři a zároveň také poznávat tisíciletou historií dnešního Turecka. Na jeho území se nachází památky jak z dob antického Řecka a Říma, tak z časů Byzance a muslimského období vlády. Především pro tyto cestovatele je určená tato má kniha. Protože je tato kniha primárně o památkách a zajímavostech Turecka, vůbec se v ní nevěnuji novověké historií a politické situaci Turecka. Na toto téma je na trhu dostatek knih politologů.

Na závěr bych návštěvu Turecka doporučil i českým křesťanům, mohou zde totiž navštívit mnoho míst zmíněných v Bibli, která jsou dnes spíše zapomenuta a lidé je neznají jinak než z čtení Bible. Já sám jsem například navštívil hrob apoštola Filipa v Pamukkale (Hierapolis) nebo hrob biskupa Mikuláše (spekuluje se, že jeho tělo je pořád ukryté v jeho hrobce a do Itálie bylo odvezeno tělo falešné).

Lukáš Lhoťan

Inzerát Kulturního centra sv. Pavla

Možná jste již navštívili Izrael a mysleli jste si, že jste Svatou zemi docela dobře poznali a pochopili, ale uvědomujete si, že polovina knih Nového zákona byla pro křesťany napsána v dnešním Turecku?

Po této zemi chodili a evangelium hlásali apoštolové a právě tam zapustily kořeny některé z prvních křesťanských komunit, které se zde rozrůstaly uprostřed toho nejdrsnějšího pronásledování – dokonce i pod hrozbou smrti. Všechny tři Pavlovy cesty ho vedly Tureckem a v této zemi bylo napsáno několik z jeho biblických dopisů.

Nyní s Kulturním centrem sv. Pavla a jeho pracovníky můžete tato biblická místa navštívit bezpečně a s odborným výkladem. Žádná turecká ani americká cestovní kancelář vám nemůže nabídnout to, co my: zájezdy navržené a vedené americkým věřícím vyškoleným na vzdělávacím semináři, jenž strávil téměř dvacet let v Turecku, naučil se jazyk a kulturu a seznámil se s biblickými místy. Každá cesta, kterou plánuje a realizuje, klade důraz na bezpečnost a spokojenost.

Není na čase, abyste navštívili báječná biblická místa, jako jsou Efesus, pisidská a syrská Antiochie, římské silnice, po kterých chodil sv. Pavel, Kappadokie, Pergé a mnoho dalších?

Může to pro vás být výlet vašeho života. Pokud se chcete informovat o možnostech skupinového výletu, kontaktujte nás prosím pro více informací: www.spccturkey.com/contact

 

Název: Cestujeme po Turecku – Kemer, Phaselis, Myra (Demre), Pamukkale, Olympos, Antalya, Alanya

Autor: Lhoťan, Lukáš

Nakladatel: Lhoťan Lukáš

EAN: 9788090700468

ISBN: 978-80-907004-6-8

Rok vydání:  2019

Popis: 1× kniha, brožovaná, 155 stran, česky

Rozměry: 14,8 X 21 cm

 

Knihu si můžete zakoupit zde. http://www.lukaslhotan.cz/Cestopisy/115-Cestujeme-po-Turecku-Kemer-Phaselis-Myra-Demre-Pamukkale-Olympos-Antalya-Alanya

 

 

 

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář