Charita ČR si připomíná sto let pomoci nemocným či potřebným

Praha – Charita Česká republika dnes zahájila oslavy svého stoletého působení v pomoci nemocným, sociálně slabým, lidem na útěku či bez domova. Síť lokálních Charit v Česku zahrnuje 275 společenství a je největším nestátním poskytovatelem sociálních a zdravotních služeb. Zaměstnává přes 9000 lidí, pomáhá jí každoročně kolem 50.000 dobrovolníků. V roce 2021 poskytla 1336 služeb pro více než 170.000 klientů, řekli dnes zástupci Charity ČR novinářům.

„Potřeba pomáhat lidem v nepříznivých podmínkách je bytostná a existuje od nepaměti. Zkušenost první světové války ukázala potřebu většího rozvoje a jednotné organizace této služby, která tu byla. Tak před sto lety vznikla katolická Charita,“ připomněl arcibiskup Jan Graubner, který před 30 lety stál u obnovení činnosti Charity ve svobodném Československu.

SOUVISEJÍCÍCharita ČR: Nařízené omezení péče v epidemii dopadlo na nejpotřebnější

Ředitel Charity Lukáš Curylo uvedl, že mezníkem pro život charity v Česku byly povodně na Moravě v roce 1997, kdy se charita zapojila do pomoci lidem, vyhlásila sbírku a pomáhala organizovat pomoc partnerů z německé charity. Pomoc mohla česká Charita vrátit třeba loni, kdy byly povodně v Německu. Připomněl také, že Charita přinesla v 90. letech do ČR systém sociálně zdravotní péče, tedy společný model domácí péče sociální a zdravotní. Stále ještě to ale není zakotveno v zákoně a nám to komplikuje život, řekl.

Dalším milníkem podle něj byla první Tříkrálová sbírka v roce 2000. První se konala na území olomoucké arcidiecéze a jejím iniciátorem byl arcibiskup Graubner. Následující rok už se konala v celé zemi, letos se vybralo přes 141 milionů korun.

„Při loňském tornádu na Moravě Charita ČR vybrala ve sbírce 361 milionů korun, které dodnes pomáhají, a poslední naše výzva je pomoc Ukrajině, kde působíme více než 20 let,“ řekl Curylo. Snahou Charity ČR je podle něj také vstupovat do legislativních procesů, které se týkají třeba nejnižší mzdy nebo v poslední době třeba zákonů týkajících se ukrajinských uprchlíků. „Je to velmi potřeba, mnoho věcí jsme napravili a dáváme zpětnou vazbu z terénu, proč některé představy třeba i dobře míněné, se míjí s realitou,“ uvedl.

Podle Graubnera, který se 2. července stane novým pražským arcibiskupem, je největší význam charity v jejím druhotném dopadu na společnost. „Vytváří se kultura, která nemarginalizuje lidi, vidí důstojnost každého člověka, pomáhá nám, abychom dokázali vidět ty druhé, ty na okraji,“ řekl dnes. Nejde jen o to, že Charita něco vykoná, ale čím ovlivní myšlenky lidí, uvedl. Není podle něj důležité, jestli to udělají s Charitou. „Jsem spokojen, i jestli to udělají bez charity, ale když budou mít otevřené oči pro své staré rodiče nebo sousedy. Jestli se vychovává tato myšlenka, tak to je bezvadné, to je náš úkol,“ řekl.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 23. června 2022 Foto: Wikipedie – Charita ČR

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář