Charita rozdělila skoro 115 milionů 785 domácnostem zničených tornádem

Brno – Diecézní charita Brno poskytla už 785 domácnostem postiženým červnovým tornádem finanční pomoc ve výši skoro 115 milionů korun. V tiskové zprávě to dnes uvedl ředitel charity Oldřich Haičman. Podle něj jsou peníze určené na obnovu zničených obydlí, aby se lidé mohli co nejdříve vrátit k běžnému životu. Do sbírky lidé charitě dosud přispěli kolem 300 milionů korun. Bouřky s kroupami a tornádem o síle skoro 300 kilometrů v hodině zasáhly Břeclavsko a Hodonínsko poslední červnový čtvrtek, zničily 1200 domů a vyžádaly si šest životů.

Charita vyhlásila sbírku ihned po tornádu. Lidé tam dosud poslali přes 296,667.000 korun. „Celkem 114,770.000 korun jsme už přispěli prostřednictvím darovacích smluv 785 rodinám v nejpostiženějších obcích Mikulčice, Moravská Nová Ves, Hodonín-Pánov, Hrušky a Lužice,“ uvedl Haičman.

Charita peníze rozděluje na základě vlastního šetření přímo v zasažených vesnicích. „Na místech máme koordinátory, kteří mají přehled o situaci. Výši příspěvku určuje míra poškození obydlí a zároveň sociální znevýhodnění konkrétní domácnosti. Zaměřujeme se například na osamělé seniory, rodiny s více dětmi, samoživitele nebo nemocné,“ vyjmenoval Haičman.

Každá domácnost může získat dar od 50.000 do 200.000 korun, v mimořádných případech i do 300.000 korun. „Například rodina, jejíž dům byl v době šetření určen k demolici a splňuje kritérium sociální potřebnosti, dosáhla až na nejvyšší příspěvek 300.000 korun. Naopak domácnosti ve standardní sociální situaci, která při tornádu přišla o střešní krytinu, získala příspěvek okolo 50.000,“ řekl ředitel.

Na podporu lidem zasaženým tornádem vzniklo více sbírek. Lidé už do nich poslali více než miliardu korun.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 20. července 2021 Foto: Wikipedie – Moravsá Nová Ves

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář