Charitativní kiosky mají ve třech pražských kostelích

Praha – Nový způsob dobrovolného přispívání na různé projekty či na provoz organizace a instituce zkoušejí několik měsíců ve třech pražských kostelích. Přibližně metrový bílý sloupek se svítící sumou určenou pro dárce umožňuje bezhotovostní platbu, lidé tak mohou třeba v katedrále sv. Víta částkou pět euro přispět na stavbu nových varhan. Takzvaný charitativní kiosek je jako pilotní projekt umístěn také v malostranských kostelích Panny Marie Vítězné s Pražským Jezulátkem a u sv. Mikuláše.

V kostele u sv. Mikuláše je možné prostřednictvím kiosku přispívat na výstavbu nové budovy pro Církevní logopedickou školu Dona Bosca, jejímž zřizovatelem je Arcibiskupství pražské. Projekt připravily společnosti SoNet a Payment4U. Převor Řádu bosých karmelitánů a kněz Kostela Panny Marie Vítězné Pavel Pola ČTK řekl, že ho s nabídkou umístění kiosku oslovila banka, s níž řád a kostel spolupracuje.

„Poskytli nám to jako pilotní projekt. Museli jsme doladit některé věci, protože kiosek svítí a pípá, důležitá je otázka také historického prostoru, jak tam takové věci vypadají. Vidím, že to lidé zkoumají, občas mám zpětnou vazbu, že to bylo v pohodě, občas někdo říká, že neví, zda se mu peníze strhly, komunikace s dárcem je pouze světelnou signalizací,“ vypočítal Pola zkušenosti s novou formou dárcovství.

Válec o průměrů asi 25 centimetrů může být z plastu, skla či umělého kamene. Kiosek je plně autonomní bez závislosti na připojení na elektrickém proudu a internetu. Spravovat ho lze přes webový portál. „Majitel kiosku dostane přístup do webového rozhraní a vidí tam každý den přehled transakcí a dostává i službu, která umožňuje tisk účtenek, kdyby si to chtěl dárce odečíst z daní,“ řekla ČTK za společnost, která kiosky nabízí, Lenka Bukalová. Přes webové rozhraní si majitel kiosku může nastavit výši daru. Pola ČTK řekl, že zatím nezjišťoval, kolik peněz se takto vybralo.

Iniciátoři projektu počítají s tím, že by se prostřednictvím kiosků mohlo vedle církevních institucí přispívat charitativním a humanitárním organizacím, nadačním fondům, spolkům na obnovu památek či neziskovým organizacím. Uvádějí, že zavedení charitativních kiosků v jiných zemích ukázalo, že předem určená výše příspěvku vede k celkovému nárůstu vybraných příspěvků.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

 

Autor: ČTK  Datum: 11. ledna 2020  Foto: Wikimedia Commons – chrám sv. Víta

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář