Chorvatsko nabízí stipendia mladým pronásledovaným křesťanům

Chorvatská vláda nabízí vysokoškolská stipendia mladým křesťanům, kterým hrozí pronásledování. Chorvatští ministři školství a zahraničí vyzvali křesťanské studenty z rozvojových zemí, aby o stipendia požádali do 17. května tohoto roku.

Stipendia jsou výsledkem novely státního rozpočtu, kterou navrhla nezávislá poslankyně chorvatského parlamentu Marijana Petir. Novela byla vládou schválena v listopadu.

„Plánované financování ve výši 1,5 milionu kuna (5,2 mil. Kč) je určeno na stipendia pro mladé lidi, kteří jsou pronásledováni pro svou víru. Stipendium jim tak umožňuje studovat v Chorvatsku a získávat znalosti, a poté se vrátit do vlasti, kde budou pomáhat budovat své komunity a demokratickou a tolerantní společnost. Peníze budou určeny na jejich studijní a ubytovací potřeby během studia v Chorvatsku,“ dodala poslankyně Petir CNA.

Chorvatsko je zemí se 4 miliony obyvatel. Více než 86 % populace tvoří katolíci.Nyní je to poprvé od získání nezávislosti v roce 1991, co se země rozhodla zavést stipendia a vyčlenit peníze konkrétně na pomoc jednotlivcům mimo EU, kteří jsou pronásledováni za svou křesťanskou víru.

Projekt je součástí úsilí chorvatské vlády o podporu pronásledovaných náboženských komunit po celém světě.Ve výzvě k stipendiím je uvedeno: „Náboženské menšiny, především křesťané, jsou jednou ze zranitelných skupin na světě. Chorvatská republika si je vědoma tohoto negativního trendu v celosvětovém měřítku a v rámci své práce v oblasti mezinárodní rozvojové spolupráce se zavázala respektovat a chránit práva náboženských skupin jakožto zranitelných skupin v rozvojových zemích.“Petir zdůraznila, že vláda se rozhodla pomoci křesťanům nejen kvůli jejich víře, ale také proto, že patří k nejvíce pronásledované náboženské skupině na světě.

Podle výzkumu papežské organizace Církev v nouzi téměř 300 milionů křesťanů po celém světě čelí perzekuci. Jeden ze sedmi křesťanů na světě žije v zemi, kde je kvůli své víře vystaven násilí, zatýkání a porušování lidských práv.

Newsletter Křesťan dnes – týdenní přehled nejdůležitějších zpráv

Stipendia pro akademický rok 2021/22 jsou otevřena mladým křesťanům z rozvojových zemí na Blízkém východě, v Asii a Africe, pokud to epidemiologická nařízení umožní. Vysokoškoláci budou studovat tři až čtyři roky a získají bakalářský titul. Absolventi budou studovat jeden až dva roky a získají magisterský titul. Stipendium zahrnuje plnou penzi a ubytování, měsíční kapesné kolem 250 dolarů, základní zdravotní pojištění a roční přípravný kurz chorvatského jazyka. Zahrnuty jsou také náklady na cestu do a z Chorvatska.

Ministři školství a zahraničí uvedli: „Po ukončení studia jsou držitelé stipendií povinni vrátit se do svých domovských zemí. Očekává se od nich, že svými znalostmi získanými v Chorvatsku po návratu do vlasti přispějí k rozvoji svých komunit a k budování kapacit a posilování odolnosti na místní úrovni.“

Autor: cirkev.cz Datum: 20. dubna 2021 Foto: Pixabay – ilustrační

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář