Chrám sv. Barbory v Kutné Hoře chystá pro návštěvníky výstavu

Kutná Hora – Chrám svaté Barbory v Kutné Hoře se opět otevře veřejnosti 25. května. Na letní sezonu chystá expozici, od poloviny června do konce září budou v ochozových kaplích vystaveny vzácné exponáty, které se po většinu roku skrývají v chrámovém depozitáři. Tématem výstavy Pod ochranu tvou bude ochrana nebeských patronů českých zemí, ale i Kutné Hory, informovala tento týden ČTK Julie Němcová z Římskokatolické farnosti-arciděkanství Kutná Hora.

„Tyto poklady jsme se rozhodli odkrýt právě pro současné složité dny, abychom oživili vědomí, že i v těžkých obdobích máme kolem sebe přímluvce, které můžeme poprosit o pomoc v době nouze,“ uvedla Němcová.

Návštěvníci uvidí například originál gotické Madony, která je s chrámem spojená od samotného položení základního kamene, a spolu s ní i vzácné šatičky, které ji zdobily v období baroka. Vystavena bude i kopie staroboleslavského Palladia a část křídla původního gotického oltáře s vyobrazením svaté Barbory. Další novinkou bude interiér vstupenkové recepce a obchůdku se suvenýry. Vybavení pro tento duchovní prostor navrhl architekt Norbert Schmidt, s nímž farnost již dříve spolupracovala. Je například autorem kříže na věži kostela svatého Jakuba.

Ve stejnou dobu jako chrám svaté Barbory se ve městě otevřou také sedlecké památky – kostnice a katedrála Nanebevzetí Panny Marie. Společně s nimi budou v provozu pokladny v boční části budovy sedleckého infocentra, kde bude možné zakoupit vstupenku do obou památek. Samotné infocentrum zůstane zavřené, informační služby budou poskytovány na pokladnách. Důvodem je snaha chránit zdraví návštěvníků i zaměstnanců, informovala dnes ČTK Radka Krejčí ze sedlecké farnosti.

Správce památek podle ní nakoupil dostatek ochranných pomůcek a dezinfekce a otevřené provozy opatřil plexisklovou zástěnou tak, aby bylo zamezeno přímému kontaktu zaměstnanců a návštěvníků. „Zaměstnanci kostnice budou instruováni vpouštět návštěvníky do dolní kaple kostnice v maximálním počtu 90 lidí, v katedrále pak 100,“ dodala Krejčí.

Práce na rekonstrukci kostnice pokračují a nebudou limitovat turistický provoz. Pole, v němž stála rozebraná pyramida z lidských kostí, bude opatřeno transparentní látkou, a veškeré práce tak budou pro návštěvníky dobře viditelné.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

 

Autor: ČTK  Datum: 10. května 2020  Foto: Wikimedia Commons – chrám sv. Barbory

Tags: ,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář