Chrám sv. Barbory v Kutné Hoře loni navštívil rekordní počet turistů

Kutná Hora – Chrám svaté Barbory v Kutné Hoře si loni prohlédlo přes 347.000 turistů, meziročně o sedm procent více. Byla to dosud největší návštěvnost této památky, řekla ČTK Julie Němcová z Římskokatolické farnosti-arciděkanství Kutná Hora.

Uplynulý rok byl podle ní pro chrám velmi příznivý. „Po mírném zakolísání v roce 2018 se návštěvnost opět vyšplhala na nový vrchol,“ uvedla Němcová. Překonána byla i dosavadní rekordní návštěvnost roku 2017.

Arciděkanství počátkem minulého roku zavedlo pohodlnější odbavení tím, že oddělilo prodej suvenýrů od vstupenkové pokladny. Letos se návštěvníci mohou těšit na nový design vstupenkové recepce u severního vstupu do chrámu se dvěma prodejními pokladnami i na nové prostředí obchůdku se suvenýry v prostoru sakristie.

Od 1. února si také mohou koupit vstupenku v e-shopu na stránkách farnosti www.khfarnost.cz. Tímto způsobem je možné pořídit si rovněž společnou vstupenku do chrámu svaté Barbory, sedlecké kostnice a katedrály Nanebevzetí Panny Marie a svatého Jana Křtitele.

Kutná Hora si letos připomíná 25. výročí od zápisu na seznam kulturního dědictví UNESCO, v duchu tohoto výročí se ponese celý rok. Oslavy vyvrcholí 9. prosince, arciděkanství se připojí otevřením svých památek pro veřejnost. Chrám svaté Barbory výročí oslaví v předstihu již 4. prosince na svátek svaté Barbory. Účast na slavnostní mši přislíbil papežský nuncius Charles Daniel Balvo.

Stavba pětilodního chrámu svaté Barbory začala roku 1388 a jejím prvním architektem byl pravděpodobně Jan Parléř. Po husitských válkách stavba ustrnula, znovu se začalo budovat v polovině 16. století a dokončena byla až počátkem 20. století. Mezi jejími staviteli byli Matyáš Rejsek a Benedikt Rejt. Chrám budovaný po vzoru francouzských katedrál je velmi zdobný, v interiéru se zachovala jedinečná galerie pozdně gotických a renesančních maleb z 15. století.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

 

Autor: ČTK  Datum: 18. února 2020  Foto: Wikipedie – Chrám sv. Barbory v Kutné Hoře

Tags: ,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář