Chtějí být zase muži

Miroslav Djordjevic je srbský chirurg, který se specializuje na operace genitálií. Zhruba před pěti lety za ním začali chodit pacienti z celého západního světa s prosbou, aby jim vrátil jejich původní pohlaví. Dnes operuje ročně stovku pacientů v Bělehradě a stovku v New Yorku. Jeho pacienty jsou muži, kteří se nechali přeoperovat na ženu a po čase toho litují a chtějí navrátit své původní pohlaví, infomuje NationalPost.

Djordjevic tvrdí, že takových případů neustále přibývá, a patrně jich bude stále víc. Důvodem je, že s operacemi se začíná ve stále nižším věku a bez seriózního psychiatrického důvodu.

Djordjevic se obává, že skutečným kořenem problému jsou peníze. Mnozí pacienti mu svěřili, že ke změně pohlaví od nich lékaři či nemocnice nežádali nic, žádná psychiatrická vyšetření, žádné psychologické pohovory, jen zaplatit šek. „Slyšel jsem příběhy lidí, kteří navštívili chirurgické kliniky, kde jediné, co zjišťovali, bylo to, zda mají dost peněz,“ říká lékař. „Toto musíme zastavit. Společnost musí přijmout velmi silná pravidla: nedopustit, aby oprávnění vykonávat tento typ operace, se stalo předmětem obchodního zisku.“

Ti, kteří chtějí vrátit své pohlaví zpět, mluvili s Djordjevicem o ochromujících depresích a v některých případech dokonce o úvahách o sebevraždě. Jsou to vážné věci, přesto se kvůli politické korektnosti o těchto věcech nemluví a blokuje se dokonce i výzkum tohoto tématu.

Psycholog James Caspian, specializující se na práci s lidmi požadujícími změnu pohlaví, se po rozhovoru s Djordjevicem rozhodl provést analýzu těchto případů. Po přípravě informací a předložení projektu Bath Spa University byl tento výzkum pozastaven, kvůli strachu z kritiky na adresu univerzity.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi podílet?

 

-mn-  Foto: Flickr, ilustrační 

 

1 Komentář

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář