Čína slyší evangelium přes Afriku

Současně s tím, jak Číňané investují do ekonomiky a infrastruktury v Africe, Afričané šíří mezi Číňany evangelium.

Podle iniciativy John Hopkinsovy univerzity dosáhl obchod mezi Čínou a Afrikou nejvyšší hodnoty v roce 2014. Vedle zahraničního kapitálu odjinud rostou v posledních letech významně mnohamiliardové půjčky ze strany Číny.

Dalším důsledkem přílivu čínských zdrojů a zhruba 10 000 společností vlastněných Číňany je to, že odhadem 227 000 až milion Číňanů pracujících v Africe slyšelo evangelium od afrických evangelikálních křesťanů.

Mnoho afrických církví zve čínské pracovníky na bohoslužby. A řada Číňanů vítá tento smysl pro společenskost a možnost někam patřit, což je pro tamější křesťanské církve typické.

Nevelký, ale stále rostoucí počet etnických čínských misionářů z Tchaj-wanu a dalších zemí se zaměřují na Číňany v Africe a zvěstuje jim svobodu, kterou v Čínské lidové republice nikdy nezažili.

Tato evangelizace je problémem pro čínské úřady, které mají za sebou dlouhou historii pronásledování křesťanů už od dob Mao Ce-tunga; to dnes znovu ožívá formou zákroků v církvích. Úřady zasahují kromě křesťanů také proti ujgurským muslimům, kteří končívají v pracovních táborech.

Některé zahraniční skupiny odhadují, že 25 – 50 % čínské populace patří – k nelibosti úřadů – k vyznavačům některého náboženství. A čínští pracovníci vracející se domů z Afriky jako křesťané, přinášejí svou novou víru s sebou.

„Například návštěvníci pobřežní provincie Fu-ťien slyší angličtinu s jihoafrickým přízvukem a vidí domy s kříži. Afričtí migranti se také ve velkém stěhují do Číny, mnozí z nich praktikují velmi evangelizační formy letničního křesťanství a jsou připraveni ignorovat pravidla omezující náboženskou činnost v Číně,“ informuje UnHerd.

Navzdory velkému úsilí čínské úřady svůj boj proti křesťanství prohrávají a velké množství Číňanů vracejících se z Afriky začíná tvořit v tomto boji další nepřekonatelnou frontu.

Americké ministerstvo zahraničí odhaduje počet čínských křesťanů na 70 milionů. Pokud bude současný růst pokračovat, zanedlouho bude v Číně více křesťanů než v kterékoli jiné zemi na světě. Čínské vedení má z růstu křesťanské víry a jejího vlivu ve společnosti velké obavy. Počet křesťanů je totiž daleko vyšší než počet členů komunistické strany.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi podílet?

 

Překlad:Jan Vopalecký Zdroj: The Christian Post Foto: Pixabay – Podle čínského státního portálu dokáže nový systém instalovaný v nejméně 1600 městech po celé Číně rozpoznat v davu tvář s přesností 99,8 %.

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář