Církev bratrská má tři nové sbory

Brno – Ve dnech 12.–13. května 2023 se v prostorách Brněnského výstaviště konala výroční konference Církve bratrské. Shromáždění více než 170 delegátů s rozhodovací pravomocí ze sborů Církve bratrské z celé republiky letos odsouhlasilo vznik tří nových sborů – Sbor CB v Praze – Velká Ohrada, Sbor CB Opava Elim a Sbor CB Chýnov.

Tato protestantská, reformovaná a evangelikální církev, která letos oslavila 143. výročí svého založení, se tak rozrostla z dosavadních 83 sborů na 86. Kromě toho bylo nově do služby kazatele konferencí schváleno pět kandidátů (Tomáš Grohman, Benjamin Kaleta, Jakub Mrázek, Paul Till a Petr Uhřík). Dalším dvěma duchovním původem z jiných denominací bylo konferencí odhlasováno uznání volitelnosti za kazatele v CB.

Náročný jednací den byl zakončen slavnostní bohoslužbou, otevřenou veřejnosti. Na ní přijali ordinaci do služby nejen noví kazatelé, ale pro službu potřebným i dva noví církevní diakoni – Zdeněk Žigo se tak stal novým romským diakonem Církve bratrské pro službu především v této komunitě. K požehnání nově ordinovaným kazatelům i diakonům se připojili i dva pozvaní hosté z jiných denominací – Mikuláš Vymětal z Českobratrské církve evangelické a brněnský děkan Římskokatolické církve Václav Slouk.

Slavnostní atmosféru celého večera výjimečným způsobem podtrhlo účinkování mládežnického pěveckého sboru Effatha (pod hudebním vedením dirigentky Hanky Fišerové a organizačním vedením kazatele Romana Touška), který vedení církve v závěru bohoslužby s požehnáním vyslalo na letní turné po Švédsku.

Ve velmi otevřené, ale zároveň přátelské atmosféře, která celou dvoudenní konferenci provázela, byl růst církve patrný nejen z jasných statistických údajů, ale promítl se i do duchovního rozměru v podobě citelné touhy přítomných po hlubším vztahu s Bohem. Nové, moderní logo Církve bratrské, které konference odsouhlasila ve snaze posunout se i směrem v mediální komunikaci s necírkevní veřejností, už bylo jen dalším dílkem této mozaiky růstu.

Veřejnosti otevřené programy konference byly živě přenášeny a jsou stále dostupné na webu www.cb.cz.

Autor: Eva Čejchanová Datum: 14. května 2023 Foto: Petra Švehlová

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář