Církev převzala správu zámku a Podzámecké zahrady v Kroměříži

Kroměříž – Olomoucké arcibiskupství převzalo od státu správu Arcibiskupského zámku a Podzámecké zahrady v Kroměříži. Pro návštěvníky se podle slov olomouckého arcibiskupa Jana Graubnera nic nemění. Církev získala zámek i zahradu před téměř pěti roky, na základě smlouvy se ale o ně nadále staral Národní památkový ústav (NPÚ). V úterý smlouva skončila, provoz objektů začala zajišťovat nezisková organizace Správa Arcibiskupského zámku a zahrad v Kroměříži. Založilo ji arcibiskupství, aby s Muzeem umění Olomouc chránila, udržovala a zpřístupňovala veřejnosti oba objekty a sbírkové předměty v nich.

„Přejeme si, aby provoz směrem k lidem pokračoval tak, jak byl. Pokud se podaří ještě nějaká zlepšení, budeme rádi, budeme se o to snažit,“ řekl dnes na tiskové konferenci v Kroměříži Graubner. „Velké kulturní dědictví chceme odpovědně spravovat, jak nás k tomu zavazuje odkaz biskupa Karla z Liechtensteinu-Castelcorna i jeho následovníků, kteří kroměřížský zámek i jeho sbírky budovali,“ uvedl Graubner.

Pod Správu Arcibiskupského zámku a zahrad v Kroměříži přejde také většina zaměstnanců, kteří se dosud o zámek a Podzámeckou zahradu starali, jde o 28 pracovních úvazků. Dosavadní kastelán zámku Martin Krčma je výkonným ředitelem správy. „Náš tým zůstává z velké části zachován. Jsem přesvědčen, že v Kroměříži působí profesionální týmy,“ uvedl Krčma. Pokračovat budou také plánované opravy zahrady a zámku.

NPÚ předává podle jeho generální ředitelky Naděždy Goryczkové zámek a zahradu v dobrém stavu, stát podle ní do nich dosud investoval i se zapojením evropských fondů stovky milionů korun. Spravovat tyto památky je podle ní náročné, musí se do nich kontinuálně investovat. Náklady jsou však vyšší než výnosy, podle Goryczkové loni činil rozdíl 14 milionů korun. „Jsem přesvědčena, že změnou správy nebude nijak dotčena ani památková péče o tyto památky, ani jejich prezentace veřejnosti. Nadále budeme pokračovat v úzké spolupráci,“ uvedla Goryczková. Dosavadní spolupráce byla podle ní bez jakýchkoli problémů.

NPÚ bude nadále v zámku v pronájmu, na konci minulého týdne schválilo kroměřížské zastupitelstvo prodej chátrající budovy a pozemků v areálu bývalých Žižkových kasáren NPÚ za symbolické čtyři koruny, NPÚ se zavázal objekt rekonstruovat, poté se tam přesune.

Pro návštěvníky by se měl v letošní sezoně zjednodušit systém slev a zlevní například vstup na zámeckou věž. „Novinkou je celozámecká vstupenka, se kterou bude možné navštívit všechny přístupné expozice,“ uvedl Krčma.

Zámek s Podzámeckou a Květnou zahradou je od roku 1998 zapsán na seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO, Květná zahrada zůstává v majetku státu. Loni podle Goryczkové navštívilo zámek 65.000 lidí, vstup do Podzámecké zahrady nebyl zpoplatněný, Květnou zahradu si prohlédlo 112.000 lidí. O Květnou zahradu se nadále bude starat asi 30 lidí.

Kroměřížský zámek a Podzámeckou zahradu církev získala v roce 2015 při majetkovém vyrovnání státu s církvemi.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

 

Autor: ČTK  Datum: 26, února 2020  Foto: Wikipedie – Podzámecká zahrada v Kroměříži

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář