Církevní centra organizace Open Doors pomáhají syrským rodinám

Organizace Open Doors pomáhá syrským rodinám, které prošly traumatem, kterým chybí základní potraviny a léky a těžce se vyrovnávají s válkou.

Církvemi provozovaná Centra naděje financovaná podporovateli Open Doors z celého světa se starají asi o dvanáct tisíc rodin.

V Safitě v západní Sýrii otevřel baptistický pastor Musa* Centrum Naděje přebudované z najaté budovy, a tak pomáhá potřebám lidí své komunity, kteří se zde usadili.

Vedle distribuce potravinové pomoci nabízí centrum také možnost naučit se novým profesím, kterými si lidé mohou vydělávat na živobytí. Centrum vede vyučování a aktivity pro malé děti, které vzhledem k válečné krizi nemohly navštěvovat školu. Poskytuje také bezplatné lékařské konzultace a organizuje přednášky obecně zdravotnického charakteru, například jak léčit popáleniny.

Centra Naděje, z nichž jedno je v bývalé baště vzbouřenců v Damašku, využívají kopané a vracejí tak děti do normálního života. Každou sobotu připravují program pro pět set chlapců a děvčat, kteří si mohou hrát venku.

„Děti zapomněly, že si mohou hrát svobodně a bezpečně, tak je vracíme ke sportu a snažíme se, aby se cítili dobře v otevřeném prostředí, aby se jejich životy a jejich budoucnost mohly změnit. Nabízíme jim možnost dostat se ven a zbavit se vnitřního napětí a strachu,“ říká Věra, která je organizátorkou programu kopané.

„Je důležité, abychom s lidmi byli v dobrém i ve zlém,“ vysvětluje pastor Musa, „vnímají mě jako pastýře – vždyť jsou jako ovce. Vidíme, že sen se mění v realitu. Lidé přicházejí se zlomeným srdcem a přijímají uzdravení.“

Organizace Open Doors podporuje osm Center Naděje v Sýrii a doufá, že pokud budou prostředky, bude moci otevřít dalších dvanáct.

Podle seznamu zemí, kde jsou křesťané pronásledováni, vedeného Open Doors je Sýrie na 15. příčce. Nenávist pochází zejména ze strany islamistických extremistů. Cílem jsou zejména vůdcové tradičních církví, protože je podle oblečení každý pozná. Přesto se mnoho vedoucích církví rozhodlo v Sýrii zůstat, aby pomáhali svým komunitám.

 

* Jména v článku jsou změněna.

Připravil Jan Vopalecký Zdroj: Christian Today  Foto: ACN – Ulice mesta Qaraqosh v roku 2017 tak, ako ich zanechali vojská ISIS | autor: ACN

 

Tags: ,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář