Církevní památky si ve Zlínském kraji s průvodci prohlédlo více lidí než loni

Zlín – Církevní památky ve Zlínském kraji letos v doprovodu vyškolených průvodců navštívilo téměř 89.000 lidí. Bylo jich o 1493 více než loni. V tiskové zprávě to v úterý uvedla krajská radní Zuzana Fišerová (Piráti). Do projektu Otevřené brány se v regionu zapojilo 26 sakrálních památek, stejně jako v roce 2020.

„Otevřené brány poskytují příležitost poznat kulturní bohatství církevních staveb a zajímavosti týkající se jejich historie. Současně však dávají člověku možnost ke ztišení a duchovnímu zastavení se, což je v neklidu dnešní doby velmi důležité. Chceme proto v projektu pokračovat i od května příštího roku, kdy bude vypsána nová výzva,“ uvedla Fišerová.

SOUVISEJÍCÍKroměříž nechá vyrobit památník biskupovi Karlu z Lichtenštejna-Kastelkornu

Mezi sakrální památky s největší návštěvností patří v regionu tradičně bazilika ve Velehradě, kroměřížské kostely, poutní bazilika na Svatém Hostýně nebo kostel svaté Rodiny v Luhačovicích. V roce 2009, kdy projekt začínal, se do něj zapojilo devět kostelů, prohlédlo si je tehdy asi 40.000 návštěvníků.

Otevřené brány nabízejí zájemcům od května do konce září příležitost bezplatně si prohlédnout kostely mimo dobu pravidelných bohoslužeb. Navíc jsou jim k dispozici vyškolení průvodci, kteří jim zprostředkují zajímavé informace nejen o historii místa a kulturní hodnotě konkrétní památky, ale také o náboženské podstatě a symbolice vnitřního uspořádání a výzdoby.

Prohlídky sakrálních památek s průvodcem jsou bezplatné. Mezi průvodci převažují studenti a aktivní senioři. Otevřené brány jsou projektem Zlínského kraje, Arcibiskupství olomouckého, Českobratrské církve evangelické, farností, měst a obcí.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 8. prosince 2021 Foto:

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář