Církevní památky ve Zlínském kraji navštívilo přes 95.000 lidí

Zlín – Církevní památky ve Zlínském kraji letos v doprovodu vyškolených průvodců navštívilo přes 95.000 lidí. Do projektu Otevřené brány se v regionu zapojilo 26 sakrálních památek. Prohlédlo si je zhruba 88.000 návštěvníků z tuzemska a téměř 8000 zahraničních turistů. ČTK to sdělila mluvčí zlínského hejtmanství Adéla Kousalová. Loni v rámci projektu navštívilo 28 církevních památek v kraji 211.000 lidí.

Podle krajského radního Miroslava Kašného (KDU-ČSL) představují Otevřené brány úspěšný projekt, který si získal oblibu veřejnosti a je už nedílnou součástí turistické nabídky ve Zlínském kraji. „Kostely zařazené do projektu poskytují příležitost poznat jejich architektonické i duchovní bohatství i jedinečné příběhy svědčící o bohaté historii. Jsou především místy ztišení, naslouchání a zamyšlení. Jsou také neopomenutelnou součástí kulturního dědictví a zajímavými turistickými cíli,“ uvedl Kašný.

Mezi sakrální památky s největší návštěvností patří tradičně Velehrad, kroměřížské kostely, poutní bazilika na Svatém Hostýně nebo kostel sv. Rodiny v Luhačovicích. V roce 2009, kdy projekt začínal, se do něj zapojilo devět kostelů, prohlédlo si je asi 40.000 návštěvníků.

Otevřené brány nabízejí zájemcům od května do konce září příležitost bezplatně si prohlédnout kostely mimo dobu pravidelných bohoslužeb. Navíc jsou jim k dispozici vyškolení průvodci, kteří jim zprostředkují zajímavé informace nejen o historii místa a kulturní hodnotě konkrétní památky, ale také o náboženské podstatě a symbolice vnitřního uspořádání a výzdoby.

Prohlídky sakrálních památek s průvodcem jsou bezplatné. Mezi průvodci převažují studenti a aktivní senioři, jsou mezi nimi ale i lidé ze sociálně znevýhodněných skupin, třeba občané s menším zdravotním handicapem nebo ženy na rodičovské dovolené. Díky projektu se pro ně každoročně podaří vytvořit několik desítek sezonních míst. Letos se do projektu zapojilo 148 průvodců. Otevřené brány jsou projektem Zlínského kraje, Arcibiskupství olomouckého, farností, měst, obcí a církevních matic.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi. 

 

Autor: ČTK  Datum: 25. listopdu 2019  Foto: Wikipedie – Kostel svatého Filip

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář