Církevní památky ve Zlínském kraji znovu otevřou své brány

Zlín – Vybrané církevní památky ve Zlínském kraji budou od nadcházejícího víkendu až do září opět přístupné i mimo bohoslužby. Do projektu nazvaného Otevřené brány se letos v regionu přihlásilo 26 kostelů, uvedla dnes v tiskové zprávě Helena Mráčková z oddělení vnějších vztahů a komunikace zlínského hejtmanství. Loni se zapojilo 28 sakrálních památek, které přivítaly 211.000 návštěvníků. Akce se letos koná už pojedenácté.

Zájemci si budou moci znovu projít hojně vyhledávané i méně známé kostely a baziliky. Do projektu jsou zapojena poutní místa Velehrad, Svatý Hostýn, část Zlína Štípa i Provodov na Zlínsku. Otevřené ale budou i kostely v centru Zlína, Kroměříži, Vsetíně, Uherském Hradišti, Rožnově pod Radhoštěm, Luhačovicích, Holešově, Uherském Brodě a v Chropyni.

Lidé budou moci zavítat i do kostelů v obcích, jako jsou Velké Karlovice, Pozlovice, Polešovice, Tečovice, Rajnochovice, Střílky, Velká Lhota, Lešná u Valašského Meziříčí, Zašová, Francova Lhota a Horní Lideč. Prohlídky sakrálních památek s proškolenými průvodci jsou bezplatné.

Otevřené brány jsou projektem Zlínského kraje, Arcibiskupství olomouckého, farností, měst a obcí i Českobratrské církve evangelické a dalších partnerů. „Kostely se vždy stavěly proto, aby byly otevřené, žel historické okolnosti nás v minulých desetiletích přivedly k tomu, že se začaly zavírat kvůli zlodějům, protože památky je třeba chránit. Ale zavřený kostel – k čemu kostel? A tak je dobře, že vznikl projekt, který umožňuje zpřístupnit alespoň od jara do podzimu část kostelů i mimo bohoslužby. Jak pro turisty, tak pro věřící i pro ty, kteří do kostela potřebují vstoupit,“ uvedl olomoucký arcibiskup Jan Graubner.

V roce 2009, kdy projekt Otevřené brány začínal, navštívilo devět tehdy zapojených kostelů asi 40.000 lidí. Jejich počet se tak za dosavadních deset let trvání akce již více než zpětinásobil. Kromě toho, že otevření kostelů přispívá k rozvoji turistického ruchu, díky projektu se také daří sakrální stavby oživit. Otevřené brány tak lidem ukazují i místa, kam se běžně nedostanou, kostely bývají i místem koncertů a výstav.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi. 

 

Autor: ČTK  Foto: Wikipedie – Svatý Hostýn

Tags: ,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář