Církevním školám se dařilo udržet děti na on-line výuce, uvedla ČBK

Praha – Dětí, které se neúčastnily distanční výuky a jejichž rodiče nejsou v kontaktu se školou, bylo u církevních škol desetina proti celorepublikovému průměru. Vyplývá to z průzkumu, který v pondělí novinářům prezentovala Česká biskupská konference. Podle březnového odhadu České školní inspekce se asi 10.000 žáků ZŠ a studentů SŠ nepřipojilo k on-line výuce, je to asi 1,13 procenta žáků z celé země. U církevních škol šlo o tři desítky dětí, tedy asi 0,18 procenta.

„To, že škola funguje nejen jako poskytovatel státem povinných služeb, ale aktivně vytváří komunitu občansky aktivních lidí, kteří se vzájemně podporují a kterým není lhostejné, co se kolem nich děje, je pravděpodobně důvodem, proč tyto školy zvládly udržet kontakt s naprostou většinou žáků i v této náročné době,“ řekl plzeňský biskup Tomáš Holub, který má v ČBK na starosti církevní školství.

SOUVISEJÍCÍRobert Vágner: Přejeme si být školou pro život

Do církevních škol v České republice včetně mateřských chodí téměř 17.000 žáků. V ČR je celkem 149 církevních škol a tvoří 1,36 procenta ze všech škol. Diecéze katolické církve zřizují 63 škol, 31 zřizují řády a řehole katolické církve, 52 zřizují ostatní křesťanské církve a tři školy jsou židovské. Nejvíce je mateřských a také středních škol. O církevní školství je podle ČBK obecně zájem a mnoho škol nemůže uspokojit všechny zájemce.

Zástupci biskupské konference dnes uvedli, že na základní školy a mateřské školy se dostanou asi dvě třetiny uchazečů, na gymnázia třetina. Jen asi 20 procent žáků církevních škol je podle ČBK z věřících rodin.

Jarní on-line výuka ukázala, že se stále častěji využívaly služby školních psychologů a obdobných odborníků. V církevních školách, kde je většinou školní poradce, kaplan nebo psycholog standardní součástí učitelského sboru a s dětmi se zná, se právě tyto vztahy ukázaly jako nenahraditelná pomoc, uvedli dnes zástupci ČBK.

Velkou oblibu měly podle nich i netradiční aktivity cílící mimo běžnou výuku a stmelující kolektiv tříd i celé školy.

Výzkum uskutečnila ČBK letos v dubnu a květnu, zúčastnily se ho katolické školy i většina ostatních církevních škol.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 9. června 2021 Foto: Pixabay – ilustrační

Tags: ,,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář