Církve loni od státu dostaly 3,6 mld. a dvě mld. v restitucích

Praha – Církve a náboženské společnosti loni dostaly od státu přes 3,6 miliardy korun, o 140 milionů korun více než v předchozím roce. Nejvíce peněz šlo z rozpočtů ministerstev kultury a školství, první z nich platí činnost registrovaných církví a druhé posílá peníze školám zřizovaným církvemi. Oba úřady loni poslaly církvím po přibližně 1,6 miliardy korun. Údaje vyplývají ze státního závěrečného účtu. Od roku 2013 také církve dostávají každoročně přibližně dvě miliardy korun jako finanční náhradu za majetek, který nelze vydat podle zákona o majetkovém vyrovnání státu s církvemi.

Církve a náboženské společnosti v roce 2017 ze státního rozpočtu dostaly 3,62 miliardy korun. Meziročně se tyto výdaje zvýšily o čtyři procenta (o 139,7 milionu korun). Z více než 95 procent šlo o rozpočty ministerstev kultury, školství a práce a sociálních věcí. V souvislosti s restitucemi se ale snižuje státní příspěvek na činnost církví, loni činil 1,3 miliardy. Příspěvek bude postupně do roku 2030 klesat až na nulu.

Na finanční náhrady v rámci majetkového vyrovnání bylo loni vyplaceno 2,1 miliardy korun; ty dostávají jen církve, které se státem uzavřely dohodu. Zákon o majetkovém vyrovnání státu s církvemi má kromě napravení majetkových křivd nastolit nový vztah státu a církve, zákon fakticky znamená odluku státu a církve.

Státní závěrečný účet za loňský rok uvádí, že ministerstvo kultury vedle peněz na platy duchovních poskytlo církvím ještě 283 milionu korun jako dotace zejména na péči o památky a podporu živého umění.

Od ministerstva školství dostalo církevní školství téměř 1,6 miliardy korun a ostatní církevní a náboženské společnosti téměř 1,9 milionu korun. V roce 2017 působilo v ČR 138 církevních škol, předškolních a školských zařízení; dostaly o 142,4 milionu korun více než v roce 2016.

Ministerstvo práce poslalo církvím 284 miliony korun, z toho 91 milion na služby sociální péče, 54,6 milionu na aktivní politiku zaměstnanosti, 75,8 milionu korun bylo použito na společné programy ČR a EU a 32,8 milionu na státní příspěvek na výkon pěstounské péče.

Církvím a náboženským společnostem loni přispěly také ministerstvo zahraničí, které uvolnilo 85 milionů korun, z toho na rozvojovou zahraniční pomoc 59,1 milionu a na humanitární pomoc 21,8 milionu korun. Ministerstvo zemědělství poslalo 45 milionů, Úřad vlády 8,7 milionu korun, ministerstvo životního prostředí 2,5 milionu korun, ministerstvo zdravotnictví 9,9 milionu korun, ministerstvo spravedlnosti 1,1 milionu korun, ministerstvo vnitra 12,7 milionu korun a ministerstvo pro místní rozvoj poskytlo téměř 8,6 milionu korun.

 

Autor: ČTK  Foto: Wikipedia, kostel v Holčovicích, ilustrační

 

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář