Církve v Christchurch reagují na teroristický útok: Překonejme zlo dobrem

Společenství v Christchurch na Novém Zélandě prokazují podporu muslimské komunitě, kterou v polovině března zasáhl teroristický útok na dvě mešity. Při masové střelbě 50 lidí zemřelo a 50 dalších bylo zraněno.

Pastor Cornerstone Church Nick Duke, který jednu z mešit už dříve na pozvání muslimského známého navštívil, pro The Christian Post uvedl, že jeho sbor po tragédii uspořádal speciální bohoslužbu. „Vyučoval jsem o podobenství o dobrém Samaritánovi a naší zodpovědnosti milovat muslimské sousedy,“ vysvětlil. Duke hovořil o praktických skutcích laskavost, které křesťané mohou muslimům prokazovat, například právě na University of Canterbury v Christchurch. „Na kampusu vytváříme s muslimy dialog a dozvídáme se o učení islámu – abychom věděli, co máme společné a v čem se lišíme,“ uvedl, jak se komunita snaží bojovat s islamofobií.

Premiérka Jacinda Ardern na tiskové konferenci ujistila obyvatele, že mohou bezpečně vyznávat jakékoliv náboženství, a vyzvala je, aby sami přispěli k tvorbě prostředí bez nenávisti, násilí, rasismu a extrémismu.

Ardern v novozélandském parlamentu po útoku prohlásila, že nikdy nezmíní střelcovo jméno. „Je to terorista, zločinec, extrémista, ale dokud o něm budu mluvit já, zůstane beze jména. A ostatní žádám: Vyslovujte raději jména těch, kteří zemřeli, než jméno muže, který jim životy vzal. Možná chtěl být známý, my na Novém Zélandu mu to ale nedopřejeme,“ zdůraznila. Podle dostupných informací policie střelce zastavila cestou na třetímísto, čímž zachránila mnoho dalších životů.

Pastor Every Nation Christchurch Bernhard Wewege pro Christian Post uvedl, že teroristický útok měl dopad na celé jeho společenství, protože mnoho studentů mělo mezi oběťmi přátele. „Musíme nabízet bezpodmínečnou lásku všem lidem. Lišíme se v našich přesvědčeních a způsobech, jak žijeme, jsme ale všichni lidé, ke kterým je třeba přistupovat s úctou a respektem,“ podotkl Wewege. „Každý má svou hodnotu, nehledě na to, čemu věří. Přemýšlení musí být změněno, což se může stát jen milostí a mocí Boží,“ doplnil.

Grace Vineyard Church po tragédii darovala 130 halal dárkových košů muslimským sousedům zasaženým útokem a dalších 30 košů těm, kteří byli svědky útoku. „Dárkové koše od nás dostali také policisté a zdravotníci jako poděkování za to, že stojí v přední linii,“ doplnil James Renwick, jeden z pastorů sboru. „Otevřeli jsme také sborovou budovu pro ty, kteří si chtějí povídat, potřebují někoho, kdo jim bude naslouchat, nebo prostě jen chtějí být ve společnosti ostatních. Jsme otevření komukoliv z města a mnoho dalších sborů reaguje podobným způsobem,“ doplnil Renwick.

Premiérka Arden oznámila také plánovaný zákaz držení poloautomatických zbraní, útočných pušek a vysokokapacitních zásobníků na Novém Zélandu. Uvedla, že vláda tyto zbraně odkoupí. Podle odhadů je v zemi 1,5 milionu zbraní, registr jejich vlastnictví však neexistuje.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi. 

 

Kristýna Gillíková  Zdroj: Christian Post  Foto:  screesnhot YouTube – lidé po útoky před mešitou v Christchurch

Tags: ,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář