ČNSO dnes v Praze podpoří vznik nových svatovítských varhan

Praha – Koncert Českého národního symfonického orchestru (ČNSO) dnes v pražském Rudolfinu podpoří vznik nových svatovítských varhan. Kromě oblíbené „rybovky“ zazní také díla Gioacchina Rossiniho, Bedřicha Smetany, Pavla Josefa Vejvanovského a dalších. Jako sólisté se představí Lucie Kaňková, Ester Pavlů, Jakub Pustina a Jan Štáva, dirigentem bude Jan Chalupecký.

„Koncert Rybovy České mše vánoční organizujeme tradičně již čtyři roky. Když loni započala sbírka na svatovítské varhany, rozhodli jsme se, že veškerý zisk předáme Nadačnímu fondu Svatovítské varhany. Tento koncert je tedy již třetím rokem benefiční,“ vysvětlil Pavel Smutný, president spolupořádajícího nadačního fondu Bohemian Heritage Fund.

Nové varhany se v katedrále sv. Víta rozezní na jaře roku 2020, nicméně už na podzim příštího roku budou kompletně sestaveny ve španělské dílně varhanáře Gerharda Grenzinga, kde se také uskuteční první koncert tohoto nástroje. Následně bude opět rozebrán a převezen do Prahy.

Cena za nový nástroj má být přibližně 80 milionů korun včetně prací, které se musejí pro instalaci tisíců píšťal udělat. Sbírka na varhany je zatím podle organizátorů úspěšná. Zbývá ještě vybrat zhruba 15 milionů korun. Lidé i firmy mohou přispívat libovolné částky nebo si adoptovat vlastní píšťalu.

Autorem podoby nových varhan je designér Peter Olah. Inspiroval se tvarem Panské skály mezi Novým Borem a Kamenickým Šenovem. Část varhan bude ze skla, vznikne v české sklárně. Sklo bude jednoduchých tvarů, vychází z tvarů samotných píšťal, které by se jeho prostřednictvím měly jen mírně rozzářit.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi podílet?

 

Autor: ČTK  Foto: Wikipedie – Rudolfinum

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář