Co bylo hlavní město Izraele v Starém zákoně?

Zatímco o Jeruzalému se nejčastěji mluví jako o věčném hlavním městě Izraele, což je tématem vážné debaty moderní geopolitiky, dějiny židovského státu jsou mnohem komplikovanější.

„Všude, kde byste v Jeruzalémě začali kopat do země, najdete židovské kořeny a připojíte se k biblickým příběhům,“ řekl starosta Jeruzaléma Nir Barkat v rozhovoru v prosinci roku 2017.

Význam Jeruzaléma pochází z roku 1050 př. n. l., když král David podmanil město a jeho syn Šalomoun postavil chrám, který byl později zničen Nabukadnezarem a král Herodes ho o mnoho let později přestavěl. Tento chrám byl zničen v roce 70 n. l. a zbyly pouze ruiny Západní zdi, která je nejsvatějším místem judaismu.

Dnes je Chrámová hora a okolní oblast pravděpodobně nejspornějším pozemkem na zemi. V současné době tam je islámská svatyně.

Přesto podle biblických dějin byl prvním hlavním městem v království Izraele Šechem. Tento název znamená v hebrejštině„rameno“. Nejdříve se objevuje v Genesis 12, kde je vysvětleno, že Abram předtím, než se stal Abrahamem, přišel k dubu v Šechemu a postavil oltář; to bylo místo, kde Bůh slíbil jemu a jeho potomkům Kanaán.

Po vysvobození Izraelitů z otroctví v Egyptě, to byl také Šechem, kde Jozue shromáždil Izraelce a požádal je, aby si vybrali mezi službou Bohu, který je vysvobodil z egyptské otroctví, nebo pohanskými božstvy svých předků.

Po smrti krále Šalomouna přišel „celý Izrael“ do Šechemu k ustanovení Šalomounova syna Rehoboáma. Když však Rehoboám odmítl ulehčit břemeno a nucené práce, které jeho otec uložil severním kmenům, setkání skončilo oddělením deseti severních kmenů. Šechem se nakonec stal hlavním městen v rámci severního Izraele.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi podílet?

 

-mn-  Zdroj: The Christian Post  Foto: Wikimedia Commons Archeologické práce v Hebroně u Jeruzaléma

 

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář