Co byste měli vědět o Jemenu a tamějších křesťanech

Jemen leží na Arabském poloostrově, má 28 milionů obyvatel a z nich 16 milionů nemá co jíst. Tato humanitární krize je důsledkem občanské války, která začala povstáním v roce 2011.

B. Schwartz, arcijáhen anglikánské diecéze na Kypru v Zálivu, pod něhož spadá i jeden ze čtyř existujících farních sborů v Adenu (ostatní tři jsou katolické), říká, že je zklamán tím, jak málo pozornosti věnují média jemenské krizi.

Jemen je islámský stát a základem veškeré legislativy je právo šaría. Odklon od islámu k jinému náboženství je odpadnutí, které se trestá smrtí.

Kmenové zákony nedovolují lidem přejít do jiného kmene. Za znevážení islámu hrozí trest smrtí nebo vyhnání. Muži i ženy, kteří žijí v manželství s muslimem a obrátí se ke křesťanství, riskují rozvod a ztrátu dětí. Navíc jemenské křesťany, kterých je méně než 1 %, ohrožuje diskriminace také v tom, že distribuce humanitární pomoci probíhá prostřednictvím islámských organizací, které upřednostňují zbožné muslimy.

B. Schwartz vysvětluje, že všechno v jemenské společnosti je islámské. „Nemáte svobodu individuality. Patříte ke své rodině, vaše identita je vaše rodina. Být jiný znamená velkou hanbu pro rodinu. To se týká náboženství, výběru partnera, oboru studia, manželství – jít proti rodině je velmi problematické. Stejně jako jít na veřejnou bohoslužbu.

Únosy

Sbor anglikánské církve v Adenu nemá kněze kvůli obavám z únosu. „Katolíci se pokoušeli udržet ve farnosti kněze, ale byl unesen a po 18 měsících za velké výkupné propuštěn,“ říká Schwartz o otci Tomu Uzhunnalilovi.

„Nebezpečí se netýká jen samotného kněze. Už to by stačilo, ale při jeho únosu bylo v domově pro seniory zabito šestnáct jiných lidí.“

Schwartz dále popisuje, že on sám nemůže ohrožovat křesťany v Jemenu, včetně amerických občanů, tím, že by je vůbec navštívil: „Je to komerční záležitost. Koordinují to lidé z Al-Káidy. Řeknou vám: ‚Dáme vám 5000 dolarů za Američana,‘ a pak za něho chtějí výkupné dva miliony. Pro ně je to prostě obchod. Náhodné únosy jsou velmi časté.

 

Pozitivní směr: církevní nemocnice:

Církevní oční klinika v Adenu vznikla začátkem devadesátých let, když se hroutil komunismus. Křesťanská církev v Adenu se dohodla s vládou, že udělá pro lidi něco dobrého; vzhledem k tomu, že nedaleko byla všeobecná nemocnice, lidé z této církve se zaměřili na oční lékařství.

Britský lékař J. S. Smith začal navštěvovat kliniku v roce 2001, vychovává jemenské lékaře a provádí speciální operace.

Jeden z pracovníků, Mansour popisuje: „Při každé návštěvě zde tráví dva týdny. První týden vyučuje zdejší lékaře, druhý týden jezdí do odlehlé oblasti, kde na místě vykonává speciální oční operace, což se zde velmi cení. Díky němu tato oční klinika získala mimořádné renomé, a to pod označením ‚Církevní klinika‘.“

Mansour hodnotí tuto spolupráci lidí různých náboženství jako něco zásadního. Díky ní si lidé uvědomují její důležitost a zvedá to úctu vůči jinému náboženství.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi podílet?

 

Kristýna Gillíková  Zdroj: Christian Today  Foto: Wikimedia Commons – jemenské děti

Tags:

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář