Čtvrtý měsíc protestů v Gaze: 136 mrtvých, spálená země – a žádný posun

GAZA – Prvním červencovým pátkem vstoupila vlna protestů v rámci tzn. Pochodu Velkého návratu do čtvrtého měsíce. Když demonstrace 30. března začaly, zaznívaly na palestinské straně přísliby návratu do původních arabských vesnic (dnes již často neexistujících) i ramadánové modlitby v jeruzalémské mešitě Al-Aksá.

Zatím však jen roste počet mrtvých a raněných Palestinců – a vypálených izraelských území. Když v pátek 6. července podlehl zranění na hrudi dvaadvacetiletý Palestinec, dosáhl počet mrtvých 136 osob. Na pěti místech podél hranice pásma Gazy se shromáždilo asi 3000 lidí, podle gazanského ministerstva zdravotnictví bylo tentokrát při střetech zraněno na 400 osob, z toho 57 ostrými náboji.

Základnímu požadavku demonstrujících – totiž přiznání práva návratu osobám uprchlým roku 1948 z izraelských území a jejich potomkům – izraelská vláda přivolit nehodlá. Demonstrace navíc využívá Hamás jako krytí pro své operativce, kteří se snaží dostat na izraelské území a především do příhraničních židovských komunit. Problém palestinských uprchlíků a jejich potomků, kteří tvoří velkou část obyvatel Pásma Gazy (další žijí v zahraniční diaspoře) je dlouhodobým problémem všech izraelsko-palestinských jednání.

Někteří demonstranti vypouštějí během demonstrací draky a balónky se zápalným materiálem. Zatímco na izraelské straně tedy nedochází k vážnějším zraněním, roste počet vypálených polí a lesů. Největší požár vznikl tento víkend v jihoizraelském kibucu.

V pátek 6. června se na izraelské straně hranice shromáždily 4000 izraelských demonstrantů. Mávali izraelskými vlajkami a vypouštěli bílé a modré draky. Účastníci pokojné demonstrace požadovali vydání ostatků rotmistra Orona Šaula a nadporučíka Hadara Goldina. Tito vojáci byli zabiti během operace Obranné ostří (2014).

 

Zdroj: ztis.cz  Foto: Jeden ze sobotních požárů způsobený zápalným balonkem z Gazy, Gaza Now 

 

 

Kategorie: Politika

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář