Dan Drápal / Smysl pro proporce

Vím, že přicházím s křížkem po funuse. Chci se věnovat kauze propírané již před pár týdny. Jde o utkání Slávie se skotským klubem Glasgow Rangers, po kterém se rozvířila vzrušená debata na téma rasismus.

Během tohoto utkání byl těžce zraněn slávistický brankář Kolář, jemuž Kemar Roofe šlápl do obličeje a zlomil lebeční dutinu. Celkově byli hráči Rangers značně agresivní a emoce byly na všech stranách vypjaté. V závěru utkání český obránce Kúdela cosi zašeptal Glenu Kamarovi, který ho ihned obvinil z rasismu. Pak si ještě při odchodu do šaten na Kúdelu počkal a v přítomnosti zástupce UEFA mu dal ránu pěstí. Okamžitě vznikla vzrušená aféra. Za otloukánka nebyl Roofe nebo jiní agresivní hráči Rangers, ale Kúdela. Ten dostal také ze všech protagonistů nejvyšší trest – distanc na deset utkání. Roofe, který mohl svým zásahem Koláře zabít, dostal distanc na tři utkání. Když o tom přemýšlím, zdá se mi, že „svět je ňákej divnej“. Pokusím se to rozvést. 

Související – Dan Drápal / Fake video

Předně ke střetu Roofeho s Kolářem. Zákrok to byl brutální, a těžko říci, zda úmyslný či neúmyslný. Rozhodující je ale jedna okolnost: Roofe šel primárně po míči a byl v kontaktu s míčem před oním osudovým střetnutím. Kdyby nakopl Koláře bez míče, nebylo by co řešit – byl by to případ trestněprávní. Nicméně Roofe šel po míči a až potom následovala ona rána kopačkou do obličeje. Ano, takové věci se ve fotbale dějí, byť výjimečně, ale Roofem se dál zabývat nebudu.

Pokud jde o konflikt Kúdela – Kamara, pak to je jednoznačná situace, kdy stojí slovo proti slovu. Ano, Kúdela neměl Kamarovi nic šeptat. Nevíme, co mu šeptal, a spor se točí kolem toho, zda řekl „fucking guy“ nebo „fucking monkey“. Obojí je ošklivé. Nechápu ale, proč by mělo být „fucking guy“ o něco „lepší“ (nebo, chcete-li, méně rasistické) než „fucking monkey“. Pokud se vážně řeší takovéto blbosti, tak mi to opravdu připadá jako kolektivní ztráta zdravého rozumu. 

Samozřejmě věc by byla jiná, kdyby Kúdela na Kamaru (nebo na kohokoli jiného) volal hlasitě obscénnosti, které by bylo slyšet po celém hřišti. Ale šeptání do ucha? Propána, to je Kamara taková citlivka, aby to musela řešit UEFA? To skotští novináři, řešící Kúdelův údajný rasismus, nechápou nesouměřitelnost Roofeho zákroku a šeptaného slova? Vytanula mi na mysli písnička o Škrholovi. Snad ji znáte: „…malé věci řešte ruky mávnutím, nedopadnete tak jako Škrhola, nebudou vás považovat za…“ (Ehm, musím si dát pozor, abych taky nebyl obviněn z rasismu nebo něčeho podobného.)

Newsletter Křesťan dnes – týdenní přehled nejdůležitějších zpráv

Přiznám se, že neméně mě zneklidnilo hodnocení jedné epizody z následného utkání s Walesem, kde Gareth Bale udeřil Kúdelu loktem do obličeje, což bylo některými britskými komentátory kvitováno téměř pochvalně. Pokud si mají hráči tímto způsobem vyřizovat mezi sebou účty, pak, zdá se mi, sport pozbývá svého základního významu. V takové atmosféře se fair play pěstovat nedá. 

Dle mého názoru byl Kúdela odsouzen bez důkazů, protože důkaz v takové situaci existovat nemůže, a rána pěstí cestou do šaten je dle mého názoru mnohem vážnější záležitost než šeptání, ať už bylo jeho obsahem cokoli. 

SouvisejícíDan Drápal / Vztah ke komunistům

A nyní si můžeme položit otázku, proč byl Kúdela odsouzen. Proto, že naše doba si žádá „bojovat proti rasismu“. Rasismus je nepochybně hloupý, trapný, odsouzeníhodný a ve svých krajních podobách skutečně nebezpečný. Souhlasím i s tím, že existuje i v České republice. Možná si ještě vzpomenete, jak byl někdy v polovině devadesátých let pálkou zavražděn jeden Rom v přítomnosti svých dětí, a soudce tehdy rozhodl, že „rasový motiv se nepodařilo prokázat“. Hanebné, hanebné a trestuhodné. 

Součástí boje proti rasismu je klekání před počátkem utkání. Bohužel se to dostalo do polohy, kdy neplatí pouze: „Pokleknutím protestuji proti rasismu“, ale – podle vítězící ideologie – platí i „nepokleknutím dokazuješ, že jsi rasista“. Pokud je to takto, pak odmítám pokleknout.

Je za tím patrně i zkušenost života pod vládou komunistické státostrany. Účast v prvomájové veselici byla povinná, účast na studentském Majálesu byla podezřelá a posléze potíraná. Hádejte, kde jste si více pobavili a kde jste našli zajímavější lidi?!

Potírejme skutečný rasismus. Ale neztraťme při tom smysl pro proporce. 

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor je teolog a publicista Datum: 28. dubna 2021 Foto: screenshot YouTube – Rangers – Slávia

Tags: ,,,

7 Komentáře

  1. Kdyby bylo MS v šachu a soutěžila družstva bílých, žlutých a černých, tak by někdo zvítězil. To znamená, že ti poražení by byli méněcenní v tomto oboru. Takhle by to mohlo být nejen ve všech sportech, ale v podstatě v každé činnosti člověka. Méněcennost je normální, ve třídě budou premianti a ti, kteří propadnou. To je přirozené a normální. Každý z nás je v něčem méněcenný. Výborný matematik neudělá kotoul a když zazpívá, bude to mít účinek jako zbraň hromadného ničení. Takže ani mezi rasami nemůže být rovnost – ten umí to a ten zas tohle. Mentálně postižený člověk je na trhu práce bezcenný, celý život vyžaduje péči, jeho skore je minusové. Společnost člověka hodnotí podle výkonu. Ti co jsou v lidských očích první, mohou být u Boha poslední.

    Odpověď
    • Ta věta o tom, že mezi rasami nemůže být rovnost je fakt hloupá a divná. V čem rovnost? Jak „nemůže být rovnost“?
      Celá ta idea rasizmu je z dnešního pohledu úplně mimo. Třeba černoši nemají kromě tmavé barvy kůže společného nic. Geneticky jsou nesmírně rozdílní. Třeba běloši mají s některými černošskými skupinami společného geneticky mnohem více, než jiné skupiny černochů navzájem. Spojovat je tedy dohromady do rasy podle barvy kůže jako kriteria, je úplně nesmyslné. Dávalo by pak logiku do černošské rasy řadit i bělochy jako jednu z podskupin, která má světlejší kůži.

      Odpověď
  2. Jaroslav Toman

    Podíval jsem se několikrát za sebou na video té události Kúdela-Kamara https://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/11030967025-newsroom-ct24/221411058170012/titulky#t=39m59s – je to zhruba v čase 40:00 až 41:25 .
    Na Kúdelova slova zareagoval okamžitě Kamara i jeho spoluhráč Zunga, který stál hned vedle. Z jejich reakce je jasné, že Kúdela řekl něco, co oba vnímali jako velmi urážlivé.
    K tomu komentář britského komentátora přeložený do češtiny.
    Z hlediska svědectví jde tedy o dva proti jednomu a po shlédnutí videa bych se spíš přiklonil ke Kamarově a Zungově verzi. Nejde tedy o rozsudek bez důkazů.
    Osobně si myslím, že pokud si to s Kúdelou Kamara vyřídil ručně za účasti skotského i českého trenéra, tak mu to mohlo stačit – „za hubu přes hubu“.
    Faul Roofeho na Koláře – slušností je omluva, i když to bylo v zápalu boje. A omluva nepřišla – ani od hráče, ani od trenéra.
    Kúdela svou hloupostí umožnil Glasgow Rangers celý zápas přerámovat. Stejně jako kdysi Václav Klaus dokázal aféru falešných sponsorů ODS s úplatky za privatizaci přerámovat jako „Sarajevský atentát“.

    Odpověď
  3. Ta věta o tom, že mezi rasami nemůže být rovnost je fakt hloupá a divná. V čem rovnost? Jak „nemůže být rovnost“?
    Celá ta idea rasizmu je z dnešního pohledu úplně mimo. Třeba černoši nemají kromě tmavé barvy kůže společného nic. Geneticky jsou nesmírně rozdílní. Třeba běloši mají s některými černošskými skupinami společného geneticky mnohem více, než jiné skupiny černochů navzájem. Spojovat je tedy dohromady do rasy podle barvy kůže jako kriteria, je úplně nesmyslné. Dávalo by pak logiku do černošské rasy řadit i bělochy jako jednu z podskupin, která má světlejší kůži.

    Odpověď
  4. Nemohu přistoupit ani na názor pana Konečného, že nerovnost je správná (i když pochopitelně nejsme a nebudeme stejní), ani na to, že někteří lidé jsou pro společnost méněcenní/bezcenní. Je sice pravda, že člověk je hodnocen podle výkonu a schopností, ale takto ho hodnotí trh, který je založen na principu něco za něco.
    Nevím, proč právě my bychom měli na člověka pohlížet očima trhu. V Božích očích je každý člověk cenný. Proč bychom se tedy nemohli na lidi dívat aspoň trochu jako On?

    Odpověď
  5. Docela mě udivuje to, že ikdyž sám Ježíš smazal jasně rozdíl mezi rasami tak se najdou lidé co to ještě nepochopili. Ježíš dokonce i smazal tradiční „hloupé“ pojetí rodiny nad kterou jasně povýšil rodinu duchovní.

    Odpověď

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář