Dánsko zavádí nová omezení týkající se rozvodu. Výsledky jsou ohromující, tvrdí psycholog

Kodaň – Manželé žádající rozvod jsou nyní v Dánsku povinni absolvovat povinný kurz a čekat tři měsíce, než se mohou vydat každý vlastní cestou.

Dánský parlament se v březnu dohodl na zavedení povinného „období reflexe“ tří měsíců a vyžadovat, aby rodiče, kteří mají děti mladší než 18 let absolvovali on-line kurz před rozvodem, informuje The Christian Post.

Kurz se nazývá „Spolupráce po rozvodu“ a umožňuje rodičům, aby zvážili důsledky rozděleného vztahu, zejména očima svých dětí a učí je, jak společně komunikovat po rozvodu.

„Kurz odpovídá na některé z nejzákladnějších otázek, kterým čelíte během rozvodu,“ řekla Mai Mercadová, dánská ministryně pro děti a sociální zabezpečení.

Dnes žije podle statistik přibližně 70% dánských dětí společně s oběma rodiči ve srovnání s 85% v roce 1980. Do přijetí nového zákona byli Dánové schopni se rychleji rozvést jednoduchým vyplněním online formuláře bez čekací lhůty.

„Zdá se, že Dánové začínají brát vážně dlouhodobý negativní dopad rozvodu, zejména na děti,“ řekla pro CP Jennifer Morseová, odbornice na rodinnou politiku. „Počet rozvodů v uplynulém roce činil 46% z počtu zaznamenaných sňatků. Dánové mají spoustu smutných zkušeností s dopadem rozvodu,“ poznamenala.

Kurz byl podle Evangelical Focus vytvořen odborníky kodaňské univerzity a „má 17 modulů, které nabízejí konkrétní řešení potenciálních konfliktních oblastí, jako je to, jak zvládnout narozeninové oslavy, nebo jak se s dětmi bavit, když jsou naštvané.“

Mezi lety 2015 a 2018 výzkumníci testovali moduly na 2 500 dobrovolnících a jejichž výsledky byly podle psychologa Martina Halda z univerzity v Kodani „ohromující“.

„Ve 12 ze 14 případů jsme zjistili, že program má mírný až silný pozitivní vliv na duševní i tělesné zdraví, zlepšení úrovně stresu, deprese, úzkosti, fyzického nebo duševního utrpení a vede k menšímu počtu pracovních absencí,“ řekl Hald.

Pokud rodiče, kteří žádají o rozvod, nedokončí kurz v rámci přidělené tříměsíční čekací doby, pár zůstane spolu.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi. 

 

-mn-  Datum: 3. července 2019  Foto: Pixabay – dánská vlajka

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář