Dav v Pákistánu vypálil policejní stanici, kde byl muž viněný z rouhačství

Islámábád – Dav rozhořčených muslimů v noci na dnešek vypálil policejní stanici a čtyři policejní stanoviště na severozápadě Pákistánu poté, co policisté odmítli vydat muže obviňovaného ze znesvěcení koránu. Informovala o tom dnes agentura AP s odvoláním na místní úřady. Podle nich se útoku na policejní stanici zúčastnilo na 5000 lidí.

Policista Asif Chán uvedl, že se příslušníkům bezpečnostních sil podařilo zachránit muže, který údajně zapálil korán, před lynčováním. Muž byl převezen do jiného okrsku. K jakému vyznání dotyčný patřil, není známo, stejně jako není známý ani motiv údajného znesvěcení svaté knihy islámu.

SOUVISEJÍCÍKvůli křivému obvinění si odseděl 10 let, pákistánský soud poslal křesťana na svobodu

Při útoku na policejní stanici ve městě Čarsada v provincii Chajbar Pachtunchvá neutrpěl zranění žádný policista. Řádění davu nakonec zastavily přivolané vojenské posily.

Urážka islámu se v Pákistánu trestá smrtí. Skupiny bojující za lidská práva tvrdí, že zákona o rouhání zneužívají náboženští extremisté, ale i obyčejní Pákistánci k vyřizování osobních účtů. Zákon rouhání nedefinuje a důkazy nemohou být zopakovány před soudem kvůli obavám, že by se tím svědci dopustili nové urážky.

V roce 2017 ubila skupina univerzitních studentů svého spolužáka, kterého obvinila, že sdílel na sociálních sítích zprávy s rouhačským obsahem.

V roce 2011 zastřelil osobní strážce guvernéra nejlidnatější pákistánské provincie Paňdžáb, protože guvernér vystupoval proti přísným pákistánským zákonům proti rouhačství a prosazoval liberální reformy. Guvernér mimo jiné veřejně podporoval pákistánskou křesťanku Asiu Bibiovou, matku pěti dětí, která byla odsouzena k trestu smrti za rouhání vůči proroku Mohamedovi. Bibiová byla po osmi letech vězení propuštěna a po četných výhrůžkách emigrovala do Kanady.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 29. listopadu 2021 Foto: screenshot YouTube – demonstrace proti propuštění Asie Bibi

Tags: ,,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář