Děkan katolické fakulty UK Novotný rezignoval, uvedl zdravotní důvody

Praha – Děkan Katolické teologické fakulty Univerzity Karlovy (KTF UK) Vojtěch Novotný rezignoval na funkci, jako důvod uvedl zdravotní důvody, informovala dnes fakulta na svém webu. Akademický senát fakulty se zabýval letos návrhem na jeho odvolání. Důvodem bylo mimo jiné to, že fakulta dala výpověď historikovi Tomáši Petráčkovi, který dříve veřejně kritizoval konzervativní Alianci pro rodinu a vystupoval smířlivě k manželství pro všechny. Na zprávu upozornil Deník N. Novotný skončí ve funkci děkana nejpozději k 1. květnu 2024.

„Děkan Katolické teologické fakulty Univerzity Karlovy prof. PhLic. Vojtěch Novotný, Th.D., dnes sdělil paní rektorce, velkému kancléři a předsedovi akademického senátu KTF UK, že ze zdravotních důvodů rezignuje na funkci děkana k datu, kdy se ujme úřadu nový děkan, nejpozději však k 1. květnu 2024,“ uvedla fakulta.

SOUVISEJÍCÍSenát pražské teologické fakulty přerušil jednání k odvolání děkana Novotného

V říjnu letošního roku akademický senát fakulty neschválil usnesení, že je návrh na odvolání Novotného z funkce děkana přípustný. Na dalším jednání proto senát o odvolání děkana nejednal. Podle předsedy senátu Víta Vlnase bylo hlasování o přípustnosti návrhu na odvolání Novotného tajné. Na zasedání bylo přítomných 11 senátorů, ke schválení bylo potřeba šesti hlasů. S návrhem souhlasilo pět senátorů, stejný počet byl proti a jeden člen senátu se zdržel hlasování, informoval v minulosti Vlnas.

Odvolání děkana navrhli někteří členové akademického senátu KTF UK. Důvodem podle nich byla například děkanem řízená likvidace některých oborů, protěžování jiných oborů a také propuštění historika Petráčka, kterému pracovní poměr skončí 31. října. K rezignaci vyzvali vedení KTF také studenti fakulty.

Rektorka UK Milena Králíčková koncem srpna uvedla, že je situací na KTF v souvislosti s udělením výpovědí Petráčkovi znepokojena. Postup vedení fakulty při řešení pracovněprávních vztahů označila za nesprávný. Následně rozhodla o interním auditu na fakultě, oznámila škola na webu. Vedení fakulty na webu porušování vnitřních předpisů odmítlo. Proděkan fakulty Jakub Jinek řekl, že vedení KTF audit vítá, odmítá ale „poškozování dobrého jména fakulty a ničím nepodložené spekulace o motivech organizační změny“.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 4. prosince 2023 Foto: Wikimedia Commons – KTF UK

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář