Deset let po masakru jezídů v Iráku se stále pohřešuje téměř 3000 unesených

Bagdád – Více než deset let po masakru jezídské komunity v Iráku spáchaném ozbrojenci takzvaného Islámského státu (IS) je nadále pohřešováno téměř 3000 unesených lidí. Některé hromadné hroby stále nebyly odkryty, uvedl v úterý pro emirátský server The National šéf Úřadu pro záchranu unesených jezídů.

V srpnu 2014 ozbrojenci IS zaútočili na oblast Sindžáru v severozápadním Iráku, tradiční domovinu jezídů, kde zabili přes 5000 lidí. Náboženskou menšinu považovala radikální islamistická ideologie IS za nevěřící, čímž odůvodňovala i útok. Před útokem žilo v Sindžáru přibližně půl milionu příslušníků jezídské komunity.

SOUVISEJÍCÍPapež v nové knize napsal, že při návštěvě Iráku málem přišel o život

Dalších 6417 jezídských mužů, žen a dětí ozbrojenci IS unesli, přičemž mnohé z nich sexuálně zotročili nebo podrobili nucené práci. Ze zajetí se dosud vrátilo 1211 žen, 339 mužů, 1074 dívek a 961 chlapců, řekl ředitel úřadu Husajn Káídí. Nadále se tedy pohřešuje 2832 lidí. Doposud bylo odkryto 93 hromadných hrobů jezídů zabitých IS v letech 2014 až 2017. Ostatky 237 mužů a 37 žen byly předány jejich rodinám.

„Naše úsilí bude pokračovat, dokud nebude osvobozen poslední unesený, ať už žena či muž,“ řekl Káídí, jehož úřad spadá pod vládu autonomní oblasti Irácký Kurdistán.

V roce 2021 irácký parlament přijal zákon, který uznává zločiny spáchané IS na příslušnících menšin jezídů, křesťanů, šabaků a iráckých Turkmenů za genocidu a zločiny proti lidskosti. Takzvaný Zákon jezídských přeživších žen obětem mimo jiné přiznává právo na finanční odškodnění, zdravotní péči a psychosociální podporu. Zákon také stanovuje, že vláda bude pokračovat v pátrání po unesených, spolupráci při identifikaci ostatků v masových hrobech a pronásledování a trestání pachatelů zločinů.

Unesené jezídské ženy a děti byly zavlečeny i mimo území Iráku, a to především do sousední Sýrie, ale i na další místa. Například v říjnu 2024 se do Iráku vrátila jezídka, jež byla v letech následujících po únosu odvezena až do Pásma Gazy. V srpnu 2024 byly dvě jezídské dívky dokonce zachráněny z tábora Al-Húl v severovýchodní Sýrii, v němž kurdské milice zadržují tisíce rodinných příslušníků IS.

V roce 2018 získala Nobelovu cenu za mír Nadja Muradová, která byla IS unesena a sexuálně zotročena. Po útěku ze zajetí se stala aktivistkou za práva obětí sexuálního násilí a práva jezídů.

Takzvaný Islámský stát, který Evropská unie považuje za teroristickou organizaci, od roku 2014 dobyl a ovládal rozsáhlá území v Sýrii a Iráku, kde žilo okolo deseti milionů obyvatel. Tato území, kde vyhlásil chalífát, spravoval podle svého výkladu islámského práva šaría. Zároveň stál za četnými teroristickými útoky po celém světě včetně západní Evropy.

V Iráku byl IS územně poražen v roce 2017, v Sýrii v roce 2019. V obou zemích ale má IS stále buňky, které páchají útoky.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 5. března 2025 Foto: Wikimedia Commons

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář