Desetina svateb v ČR se koná v kostele, více jich je na Moravě

Praha – V České republice bylo loni uzavřeno 5470 církevních sňatků, což představuje desetinu ze všech sňatků a 15 procent ze sňatků svobodných. Tradičně bývá víc církevních svateb na Moravě. V nejzbožnějších regionech jihovýchodní Moravy se dlouhodobě až 80 procent sňatků svobodných uzavírá v kostele, naopak na severozápadě Čech v oblastech bývalých Sudet je podíl církevních sňatků kolem pěti procent. Uvedla to dnes v tiskové zprávě Česká biskupská konference.

V roce 2018 se v České republice konalo pole údajů Českého statistického ústavu nejvíc svateb od roku 2007, bylo jich 54.470, což odpovídá počtu sňatků v polovině 90. let. Snoubenci častěji ustupují od obřadu na radnici a uchylují se k intimnějším obřadům. Svatba se stává méně formální, význam má prožitek z události. Církevních svateb bývá pravidelně ročně přes 5000.

„V manželském slibu, který je součástí (církevního) obřadu, si snoubenci slibují výslovně lásku úctu a věrnost ´dokud nás smrt nerozdělí´, a ne pouhé ano-ano, jako je tomu u obřadu civilního,“ uvedl Stanislav Přibyl, generální sekretář České biskupské konference. Tento slib pak představuje závaznou smlouvu na celý život. I přes závažnost církevního manželského slibu se k církevnímu sňatku odhodlává v ČR i velké procento nevěřících.

V České republice je dlouhodobě vysoký počet církevních svateb katolíků s nekatolíky, konkrétně párů, kde jeden je věřící a druhý ne. V roce 2018 bylo těchto sňatků téměř 40 procent ze všech církevních sňatků; v Čechách dokonce téměř polovina. Česká republika se tímto trendem vymyká jiným státům a tvoří unikát, celosvětový průměr je deset procent, uvádí ČBK.

Na Slovensku je církevních svateb s nekatolíkem 15 procent, v tradičně katolických zemích je zastoupení nesvátostných manželství ještě nižší (v Polsku 1,5 procenta a Itálii 2,5 procenta). I v jiných zemích, kde katolíci tvoří menšinu, je patrná vysoká snoubenecká homogenita. Například v Bosně a Hercegovině je církevních sňatků uzavřených s nekatolíkem méně než čtyři procenta.

Sňatky s nekatolíkem jsou častější pouze v zemích s různými hojně zastoupenými denominacemi. Ve Francii tvoří 16 procent z církevních sňatků a v Německu je to přes 35 procent. V těchto zemích ale je nekatolický snoubenec často jiného vyznání. V České republice si oproti jiným státům katolíci berou hlavně nepokřtěné – více než 30 procent církevních sňatků je s nepokřtěným a pouze sedm procent s osobou jiného vyznání.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi. 

 

Autor: ČTK  Foto: Wikimedia Commons – ilustrační

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář