Desítky akcí po celé zemi připomněly lidi pronásledované pro víru

Praha – Více než 80 iniciativ v rámci Červené středy na podporu náboženské svobody se ve středu uskutečnilo ve městech a obcích v celé ČR. Do akce se zapojily místní církve, náboženské společnosti a další organizace, včetně magistrátu hl. města Prahy a ministerstva zahraničí ČR. Mezinárodní iniciativu Červená středa organizují v ČR Česká biskupská konference (ČBK), Ekumenická rada církví (ERC) a Federace židovských obcí (FŽO), informuje portál cirkev.cz.

„Jsem velmi rád, že se tato iniciativa setkala s takovým ohlasem a že se do ní zapojily i organizace z mimocírkevního prostředí. Svědčí o tom, že problém náboženské svobody není společnosti lhostejný. Považuji to za dobrý signál a motivaci na podporu lidí trpících pro svoji víru a přesvědčení,“řekl podle cirkev.cz generální sekretář ČBK Stanislav Přibyl.

Program hlavních akcí v Praze zahájila v Karolinu mezinárodní konference nazvaná Problémy náboženské svobody v Evropě, kterou organizoval Institut pro křesťansko-demokratickou politiku (IKDP). Na ní vystoupili například ředitel Mezinárodních mezináboženských záležitostí Amerického židovského výboru v Jeruzalémě David Rosen nebo Martin Kugler, ředitel Observatory on Intolerance and Discrimination against Christians in Europe.

„V předchozích dvou letech jsme se zaměřovali na svobodu vyznání ve Třetím světě. Letos jsme se rozhodli zamést před vlastním prahem. Pokud chceme mít v pořádku základy naší civilizace, které jsou židovské a křesťanské, musíme se podívat, jestli je se svobodou vyznání v Evropě všechno v pořádku. Svoboda vyznání je totiž lakmusovým papírkem vztahu státu k lidským právům obecně,“řekl v úvodu konference ředitel IKDP Pavel Svoboda.

Konferenci uzavřela společná židovsko-křesťanská modlitba ve velké aule Karolina, kterou vedl apoštolský nuncius Charles Daniel Balvo, rabín David Rosen a předseda ERC Daniel Ženatý.

„Papež František říká, že svědomí a náboženská svoboda jsou neodmyslitelně spojeny s lidskou důstojností. V tomto ohledu je tedy třeba neustále hledět za horizont pouhé tolerance a to k respektu a úctě vůči druhým. To vede k setkávání se s druhými, včetně přijetí jejich odlišného náboženského vyznání. V úsilí o hledání různých cest můžeme spolupracovat,“ zdůraznil Balvo.

Po skončení modlitby se před budovou Karolina shromáždilo zhruba 150 lidí, kteří se s červenými svícemi vydali na pochod Prahou na podporu věřících pronásledovaných pro jejich náboženské přesvědčení. Trasa vedla kolem červeně nasvícených budov, od Karolina ke kostelu sv. Havla a přes staroměstský kostel sv. Mikuláše ke Staronové synagoze. Tam shromáždění uzavřel rabín Michael Dushinsky, který před synagogou zazpíval žalozpěv za zemřelé.

Kromě dalších kostelů v ostatních částech Prahy se červeně rozzářila Petřínská rozhledna a budova Černínského paláce. Mimo Prahy bylo nasvíceno zhruba 35 sakrálních objektů, např. premonstrátský klášter v Milevsku, olomoucká katedrála sv. Václava nebo litoměřický kostel Všech svatých a další objekty. Do akce se zapojilo i několik církevních škol.

 

Autor: cirkev.cz   Datum: 29. listopadu  2019  Foto: Wikimedia Commons – ilustrační

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář