Dětské nohy – zvláštnosti vývoje

Jak rychle roste dětská noha? Existují nějaké zvláštnosti, na které by rodiče měli upozornit? Jak správně podpořit vývoj pohybového aparátu dítěte používáním ortopedické podložky pro děti? Přečtěte si, co se dozvíte.

Jak se vyvíjí dětská noha v průběhu let?

Ihned po narození není noha přizpůsobena chůzi. Vazivo a klouby jsou ještě příliš slabé, kosti nemají dostatek minerálů pro stabilitu a svaly ještě nedokážou udržet tělo pohromadě. Až do věku přibližně 3 let anatomie chodidla měkká a pružná s dostatkem tukové tkáně. Z tohoto důvodu mnoho rodičů mylně „diagnostikuje“ ortopedické vady nohou u dětí.

V jednom roce věku dítěte by totiž měla být noha plochá, protože je to tuková tkáň, která dítě tlumí. Později se o to starají klenby: podélná a příčná. Přirozené tlumiče nárazů v obloucích se vyrovnají a neutralizují sílu nárazu na zem.

Dokud se vyvíjí pohybový aparát dítěte, je plochá noha tzv. imaginární. Zpočátku není ani postavení nohy do kolmé polohy považováno za patologické: dítě se tak učí udržovat rovnováhu. Rok a půl je věk, kdy se nohy vašeho dítěte vyrovnají. Tvorba chodidla trvá déle. Ve věku 2-3 let vypadá spíše jako noha dospělého člověka. V jakém věku se dokončí vývoj dětské nohy? Kostní systém se vytváří ve věku 5-6 let, ale růst může pokračovat až do 18 let.

Pravá plochá noha u dětí může být diagnostikována ve věku 4-5 let. Rodiče by měli zpozornět, pokud si jejich dítě stěžuje na bolest nohy a rychle se unaví. Dětskou patologii nohou může diagnostikovat pouze lékař, a proto je důležité, aby děti chodily na pravidelné prohlídky. Co mohou rodiče dělat? Můžete se postarat o prevenci poruch nohou pomocí podložka na masáž nohou nebo jiný masážní přístroje.

Masáž chodidel jako prevence onemocnění nohou u dětí

Je to skvělé řešení, jak ochránit nohy vašeho dítěte před abnormalitami. Správná masáž posiluje svaly a vazy, stimuluje krevní oběh a metabolické procesy, cvičí a zvyšuje vytrvalost. Pravidelná léčba pomůže předejít patologickým stavům a zlepšit celkový stav aktivně se vyvíjejícího pohybového aparátu.

Jak masírovat nohy dítěte? Pouze aktivní přístup je lepší než pasivní. Vyberte si masážní podložky. Napodobují přírodní povrchy pro chůzi naboso: mořské oblázky, větvičky, trávu, šišky atd. Boule, hrbolky, bublinky, důlky a důlky procvičují chodidla vašeho dítěte a posilují je a zlepšují jejich zdraví. Nezapomeňte také na výhody masáže bodů na chodidle.

V internetovém obchodě Ortek – https://ortek.cz/ si můžete vybrat puzzle masážní podložku do dětského pokoje nebo další masážní pomůcky pro aktivity s dítětem. Rozsáhlý katalog produktů nabízí různá řešení pro užitečné a zábavné cvičení.

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář