Diecézní charita Brno otevřela dvě opravené stavby za 75,5 milionu korun

Brno – Dvě stavby, jejichž rekonstrukce stála celkově 75,5 milionu korun, v pondělí slavnostně otevřeli zástupci Diecézní charity Brno. Nově otevírané Centrum Celsuz i Chráněné bydlení sv. Michaela požehnal brněnský biskup Vojtěch Cikrle.

„Centrum Celsuz od svého založení v roce 1998 vyrostlo ve službu se 44 zaměstnanci. Postupně se nabídka pomoci rozšířila do současné podoby šesti specializovaných projektů a ročně pracovníky vyhledá více než 2000 klientů,“ uvedl ředitel Diecézní charity Brno Oldřich Haičman.

SOUVISEJÍCÍProjekt Brno a jeho chrámy letos pozve do nejstaršího a nejmladšího kostela

Rekonstrukce budovy v Bratislavské ulici zahrnovala nejen opravu původní stavby, ale i zvýšení o dvě poschodí, kde mají zaměstnanci centra kanceláře. Stavba přišla na 57,5 milionu korun, z čehož více než 41 milionů pocházelo z Integrovaného regionálního operačního programu EU, pět milionů korun přispělo město Brno a 500.000 korun Jihomoravský kraj, zbytek částky Charita hradila ze svého rozpočtu. Centrum poskytuje sociální, právní a dluhové poradenství, služby pro cizince a sociální rehabilitace pro lidi s duševním onemocněním nebo lidi v sociální krizi.

Také Chráněné bydlení sv. Michaela při rekonstrukci získalo nadstavbu třetího patra s prostory pro druhou domácnost. Přibyl také bezbariérový výtah, bezbariérové sociální zařízení a dělníci vyměnili všechny rozvody elektřiny i vody.

„Díky většímu prostoru a změně dispozic může nyní všech osm klientů bydlet v jednolůžkových pokojích, což je jeden z hlavních bonusů. Více komfortu i soukromí přinese i nová společenská místnost a výtah. Takové prostředí přispívá k lepšímu nácviku a rozvoji samostatnosti klientů,“ dodal ředitel Charity Haičman.

Chráněné bydlení slouží lidem s mentálním postižením, podporuje jejich důstojný život, začlenění do společnosti a pomáhá rozvíjet jejich schopnost žít běžným způsobem života. S tím, co nezvládnou klienti sami, jim pomáhají osobní asistenti.

Rekonstrukce chráněného bydlení v Žabovřeské ulici trvala dva a půl roku a stála 18 milionů korun. Kromě dotace 10,8 milionu korun podpořilo stavbu i město Brno třímilionovou dotací.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 12. října 2021 Foto: Wikimedia Commons – Brno

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář