Diecézní charita H.Králové se obává kolapsu domácí zdravotní péče

Hradec Králové – Diecézní katolické charitě Hradec Králové chybí kvůli koronavirové nákaze zhruba 20 procent personálu a domácí zdravotní péči, kterou zajišťuje pro tisíce lidí, zvládá s vypětím všech sil. Vyzývá proto k výpomoci dobrovolníky. ČTK to řekla ředitelka hradecké diecézní charity Anna Maclová. Organizace působí v rámci královéhradecké diecéze v celém Královéhradeckém a Pardubickém kraji a částečně v kraji Vysočina, Středočeském a Libereckém kraji.

„Situace je velmi složitá. Minulý týden jsme pouze ve dvou farních a oblastních charitách neměli v řadách zaměstnanců covid. Zaměstnanci jsou nejčastěji zasaženi přímo nákazou nebo karanténou. Zatím služby držíme zuby nehty, některé služby poskytujeme on-line v omezeném režimu. Snažíme se vytrvat a být potřebným maximálně nablízku,“ řekla Maclová.

Z nabízených služeb je podle ní v současnosti pod největším tlakem domácí péče. „Obávám se, aby nenastal kolaps domácí zdravotní péče. Se zhoršující se situací nemocnice propouští dost lidí do domácí péče, aby uvolnily lůžka pro covid pozitivní pacienty. Nejsou testováni na covid, takže často nevíme, ke komu jdeme. Přibývá už i nakažených pracovníků z domácí zdravotní péče,“ řekla ČTK Maclová. Podle ní na rozdíl od první vlny epidemie koronaviru má hradecká diecézní charita tentokrát ale dostatek ochranných prostředků.

Diecézní katolická charita Hradec Králové provozuje 20 farních a oblastních charit, které poskytují sociální a zdravotní služby ve více než 240 zařízeních. Při některých z nich působí mobilní domácí hospice. Středisek domácí zdravotní péče má 13, přičemž každé středisko může mít 200 až 250 klientů za rok. Hradecká charita má přes 40.000 klientů, uvedli její zástupci.

Hradecká diecézní charita má deset dobrovolnických center, kam se zájemci mohou hlásit. „Zdravotní péči, ale nelze nahradit dobrovolníky, mohou ji vykonávat pouze zdravotní sestry. Dobrovolníky využíváme hlavně v pečovatelské službě nebo při hlídání dětí zaměstnanců,“ dodala Maclová.

Diecézní katolická charita Hradec Králové, která zaměstnává přes tisícovku lidí, spadá pod Biskupství královéhradecké.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 29. října 2020 Foto: Wikimedia Commons – ilustrační

Tags: ,,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář