Diecézní charita Plzeň nabízí lidem v karanténě krizovou pomoc

Plzeň – Diecézní charita Plzeň nabízí telefonickou krizovou službu lidem, kteří jsou kvůli riziku šíření koronaviru v karanténě nebo kvůli nouzovému stavu nevycházejí z domu. Linky nabídla terénní krizová služba, intervenční centrum i poradna pro cizince a uprchlíky. Linku pro duchovní rozhovor zřídilo i biskupství, řekl dnes ČTK mluvčí charity Petr Šimek.

„Někteří lidé se ocitli v sociální izolaci, což se může odrazit na psychice a následně i na fyzickém zdraví. Jiní zase nově tráví většinu dne v nevelkém prostoru s vícečetnou rodinou, a tak mohou čelit nezvyklým situacím a problémům od ponorkové nemoci až po domácí násilí,“ popsal. Charita proto kromě jiné pomoci nezapomíná ani na ty, na jejichž psychiku těžce dolehlo omezení volného pohybu anebo strádají duchovně.

„Pokud do Kontaktního centra pro osoby v nouzi zřízeného městem Plzeň nebo na celostátní linku 112 zavolá osoba spíše s psychosociálními problémy, jako je třeba deprese, předají telefonisté kontakt na naši službu a my klientovi poskytneme psychickou podporu,“ řekla Lada Vlčková z Terénní krizové služby. Podle ní se také zvyšuje míra domácího násilí. „I v této oblasti dokáže charita pomoci, neboť pracovníci terénní krizové služby pracují zároveň i pro intervenční centrum, a tak si s problematikou domácího násilí vědí rady,“ uvedla.

Plzeňská poradna pro cizince a uprchlíky zase pracuje na poradenství a informační kampani pro cizince, kteří nezřídka čelí propouštění z práce. Snaží se je informovat o správném postupu při přerušení výroby či ukončení pracovního poměru, radí jim, na co mají nárok, a upozorňuje je na aktuální změny v možnostech dalšího zaměstnávání v souvislosti s nařízeními vlády.

Plzeňské biskupství také podle Šimka zřídilo novou telefonní linku pro duchovní rozhovor. Pomoc na ní nabídli například misionáři obláti Panny Marie Neposkvrněné v Plasích, psychoterapeuti a další lidé.

Kontakty na krizové linky a e-maily jsou na stránkách diecézní charity.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

 

Autor: ČTK  Datum: 25. března 2020  Foto: Wikimedia Commons – Plzeň

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář