Diecézní muzeum v Brně slaví 30 let výstavou umění se starozákonními náměty

Brno – Obrazy se starozákonními náměty, vzácné tisky a liturgické předměty vystavilo Diecézní muzeum v kryptě brněnské katedrály. Výstava nazvaná Cesta Božího lidu vznikla u příležitosti 30. výročí založení muzea. Zároveň doplňuje a rozšiřuje jeho stálou expozici, kterou tvoří sakrální umění s novozákonními motivy. Některá díla jsou vystavena poprvé, řekly dnes novinářům kurátorky.

Značnou hodnotu má například obraz Judita a Holofernes od italského mistra Francesca Solimeny. V několika variantách je zastoupený v předních uměleckých sbírkách po celém světě, stejně jako další vystavené dílo, obraz David s uťatou hlavou Goliášovou. Je připisovaný dalšímu italskému baroknímu malíři Domenicovi Fettimu.

SOUVISEJÍCÍLitomyšl koupí instalaci Světelný kříž Václava Ciglera a Michala Motyčky

Výstava kromě anonymních autorů a starých mistrů věnuje pozornost i moderním výtvarníkům. Zastoupeni jsou například Jan Zrzavý, Bohuslav Rejnek a Otto Maria Stritzko. Ze současných autorů dostali prostor Milivoj Husák a Karel Rechlík. Výstava je pojatá chronologicky, vypráví příběh Starého zákona od stvoření světa, uvedla kurátorka Kristýna Solaříková.

Výsadní místo zaujímá barokní stříbrná monstrance z Velkého Meziříčí se starozákonními výjevy. Zajímavostí je úryvek žalmu ze 17. století, psaný na pergamenu etiopským liturgickým jazykem ge´ez.

Zatímco novou výstavu najdou návštěvníci v kryptě katedrály, stálá expozice Diecézního muzea sídlí v samostatné budově na Petrově. Její celkovou obměnu zatím muzeum neplánuje, provádí jen dílčí úpravy. Nedávno například do muzea přemístili sochu Madony z Klobouk z přelomu 12. a 13. století. Jde o nejstarší dřevěnou madonu na Moravě.

Hlavním lákadlem ale zůstává Madona z Veveří, uvedl ředitel muzea Martin Motyčka. Středověký deskový obraz dlouho visel v Národní galerii v Praze. Soudní spor o něj ale vyhrála farnost Veverská Bítýška na Brněnsku, následně dílo převezli z pražské galerie do brněnského muzea.

Diecézní muzeum a jeho výstavy ročně navštíví 8000 až 10.000 lidí, uvedl Motyčka.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 22. června 2023 Foto: Wikimedia Commons

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář