Diecézní muzeum v Brně vystaví obraz nově připisovaný Alfonsi Muchovi

Brno – Diecézní muzeum v Brně vystaví obraz Trůn milosti, nově připisovaný významnému secesnímu malíři Alfonsi Muchovi. Zřejmě jej namaloval v roce 1880 pro farnost v rodných Ivančicích na Brněnsku. Bylo mu tehdy 20 let, velké malířské úspěchy a světové uznání měl teprve před sebou.

„Tento obraz je novým objevem pracovníků Diecézního muzea a nebyl doposud vystavován,“ sdělila dnes ČTK mluvčí brněnského biskupství Martina Jandlová.

Obraz bude součástí výstavy Dokonalá jednota – Zobrazování Nejsvětější Trojice ve výtvarném umění, která začne 13. června v kryptě brněnské katedrály svatých Petra a Pavla. Kromě obrazů budou expozici tvořit také sochy, liturgické předměty a církevní oděvy, to vše s vyobrazením Nejsvětější Trojice, tedy boha-otce, syna a Ducha svatého.

Mezi další vzácnosti patří obraz Nejsvětější Trojice jako osoby se třemi tvářemi. Toto ikonografické zobrazení bylo v 17. století zakázané, proto se jich dochovalo jen málo. Návštěvníci si prohlédnou také třeba mapu brněnské diecéze, kde jsou vyznačené kostely a kaple se zasvěcením Nejsvětější Trojici.

Diecézní muzeum zároveň zahájí výstavu Ryté umění ex libris – Drobná grafika ze sbírek kanovníka Vojtěcha Samce a děkana Josefa Šindara. Lidé ji najdou v takzvané Propité věži katedrály. Samec byl mikulovským kanovníkem, Šindar tišnovským děkanem. Oba sbírali drobnou grafiku českých a slovenských autorů 20. století.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi. 

 

Autor: ČTK  Foto: Wikipedie – Diecézní muzeum v Brně

Tags: ,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář