Díky sbírce řádových bratří šlo do Itálie 17 ventilátorů a roušky

Praha – Desítky tisíc roušek a 17 plicních ventilátorů zamířilo jako dar z České republiky do Itálie, která je spolu se Španělskem nejhůře postižena epidemií nemoci COVID-19. Díky sbírce Pomoc pro Itálii se během dvou týdnů vybralo přes 1,2 milionu korun. Sbírku organizuje řád Milosrdných bratří. Pomoc míří zejména do Erby na sever Itálie nebo do nemocnice v Sankt Boi u španělské Barcelony, sdělila v pátek ČTK za organizátory Veronika Bulková.

V neděli se jako součást sbírky uskuteční online Koncert pro Itálii s vystoupením Tria Bohémo, který bude přenášet TV Noe a Rádio Proglas. Dary lze zasílat na účet číslo 1341663309/0800 s variabilním symbolem 2020. Stav konta a další novinky je na webu milosrdných bratří.

„Nákup ventilátorů a ochranných pomůcek jsme již zafinancovali z prostředků řádu. Sbírka nám pomáhá naše možnosti pomoci dále rozšířit,“ uvedl Martin Macek, brněnský převor a rádce rakouské provincie řádu. Původní českomoravská řádová provincie se totiž v minulých letech stala součástí rakouské řádové provincie, která reprezentuje milosrdné bratry v celé střední Evropě. V ČR čtyři bratři a přes sto jejich spolupracovníků provozuje nemocnici ve Vizovicích, lékárny v Brně a Letovicích či mateřskou školu v Brně. Participují na provozu Nemocnice Milosrdných bratří v Brně a spolupracují třeba s Nemocnicí Milosrdných bratří Letovice.

„Ventilátory jsme zajistili u českých výrobců. V současné době jednám také o pořízení ventilátorů nově vyvinutých ČVUT,“ uvedla Veronika Bulková, výkonná ředitelka Centra kardiovaskulární péče při brněnské Nemocnici Milosrdných bratří. Nové ventilátory by podle ní brzy měly získat bezpečnostní certifikaci a bude zapotřebí je technicky přizpůsobit standardům dané země. „Takže pracujeme na jejím zajištění i pro Itálii a Španělsko spolu s odborníky z ČVUT,“ doplnila.

V Itálii se podle čtvrteční bilance koronavirem nakazilo přes 115.000 lidí, téměř 14.000 z nich zemřelo. Počty nově infikovaných ale v posledních dnech nestoupají a drží se v rozmezí mezi 4000 až 4800 případů denně. Podle tamních úřadů i epidemiologů je země vzhledem k optimistickému vývoji z posledních dní nyní na dobré cestě, jak se vymanit z nejhorší fáze epidemie. Přísná omezení volného pohybu pro všechny obyvatele ale přesto budou trvat nejspíše až do května. Podle šéfa národního institutu pro zdraví Silvia Brusaferra pandemie už dosáhla svého vrcholu – počty nově nakažených se stabilizovaly a brzy by měly začít výrazněji klesat.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

 

Autor: ČTK  Datum: 4. března 2020  Foto: Unsplash – ilustrační

Tags: ,,,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář