Dingir: Metodisté se rozhodli pro konzervativní pojetí manželství

Časopis Slovo a život české Evangelické církve metodistické ve svém dubnovém čísle, přináší zprávu superintendenta této církve Petra Procházky o mimořádném zasedání Generální konference Spojené metodistické církve (UMC, více o zasedání zde), k níž česká církev patří. Na zasedání, které se konalo ve dnech 23.-26. února v St. Louis v americkém státě Missouri, metodisté odmítli jiný než tradiční model manželství a nepřipustili ordinaci homosexuálních mužů či žen k duchovenské činnosti. Tento výsledek mimořádného zasedání je překvapivý a zároveň ukazuje trend ve světovém křesťanstvu, který se neprojevuje zdaleka jen mezi metodisty.

Superintendent Procházka ve zprávě připomněl, že mimořádné zasedání Generální konference bylo výsledkem snahy řešit dlouholetý spor v církvi kvůli otázkám sexuality a manželství. Biskupové církve jmenovali komisi, a ta připravila dva návrhy na řešení. Oba návrhy akceptovaly současnou situaci, kdy jednotlivé metodistické sbory či jejich národní svazy (konference) mají odlišný přístup k těmto otázkám, a zabývaly se variantami organizačního řešení, které by umožňovaly společnou existenci při zachování této různosti.

Mimo komisi a jen několik měsíců před mimořádným zasedáním vznikl ještě jeden návrh, a to takový, který nejen odmítá homosexuální svazky a ordinaci homosexuálů, ale také stanovuje sankce pro ty, kdo by připouštěli jiné postoje. Ačkoli Rada biskupů podpořila jeden z prvních dvou návrhů, delegáti mimořádného zasedání dali nakonec přednost tomu třetímu. Rozhodující roli v tom měli delegáti afrických metodistických církví; podpořili je také někteří američtí, východoevropští či filipínští delegáti.

Petr Procházka ve své zprávě také naznačil příčinu tohoto překvapivého obratu. Napsal: „Naše církev má více než 12,5 milionu členů. Z nich 6,8 milionů žije v Americe, více než 5 milionů v Africe. Církev v Africe roste o několik set tisíc členů ročně, zatímco americká církev ztrácí 100 tisíc ročně. V současné době je v Africe 42 % členů církve a je možné, že se za několik let stane většinou.“ K tomu by snad bylo možné doplnit, že výraznou většinu by konzervativní síly v církvi mohly získat velmi brzy v případě odchodu těch metodistů z UMC, pro něž není rozhodnutí na mimořádném zasedání přijatelné.

 

Autor: Zdeněk Vojtíšek Zdroj: Náboženský inforservis  Foto: screenshot YouTube

Tags: ,

2 Komentáře

  1. Karel Konečný

    Pro jaké pojetí manželství se církve rozhodují je jistě jen jejich záležitost. Je to také věc pojmenování. Ve společnosti je však pro zachování sociálního smíru nutné řešit skutečnost, se kterou zápasí lékaři. Rodí se totiž nezanedbatelný počet transsexuálů, a lékaři se to snaží operativně řešit, ale ti lidé mají psychické problémy. Je tedy pravděpodobné, že i jinak sexuálně orientovaných lidí se rodí také nezanedbatelný počet. Je třeba zachovat respektování člověka, a to se snaží někteří lidé odstranit cestou likvidace korektního chování. To se stalo osudné i za druhé světové války, když zmizel respekt před člověkem.

    Odpověď

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář