Divadelníci v H. Králové připomněli na happeningu k 17. listopadu téma emigrace

Hradec Králové – Kolem 500 lidí přišlo večer v Hradci Králové ke Klicperovu divadlu na happening ke 34. výročí sametové revoluce v roce 1989. Prostranství před divadlem bylo při tradiční akci zcela zaplněné, řekl ČTK mluvčí divadla Martin Sedláček. Biskupství královéhradecké u příležitosti státního svátku uspořádalo v katedrále sv. Ducha slavnostní mši za národ a za mír ve světě.

Klicperovo divadlo letošní happening zaměřilo na fenomén emigrace, který český národ podle divadelníků provází již od doby svatého Vojtěcha. „Odchod z Československa bez povolení státních orgánů byl od roku 1948 trestným činem politické povahy. Na uprchlíky do svobodné ciziny pohlížel bezpečnostní a justiční aparát jako na zrádce, kteří se dali do služeb nepřítele,“ uvedli.

SOUVISEJÍCÍPaměť národa – Miloslava Miriam Baumruková

Různými formami divadelníci připomněli příběhy exulantů, například letos zesnulého romanopisce Milana Kundery. Večer doplnila hudební vystoupení.

V sobotu se hradečtí divadelníci zapojí do celostátní Noci divadel. V Klicperově divadle nabídnou prohlídky hlavní scény, Studia Beseda a zákulisí. Vstup na prohlídky bude zdarma. Kromě prohlídek bude v sobotu na obou divadelních scénách i běžný program, na hlavní scéně od 17:30 představení Celý život nestačí a ve Studiu Beseda od 20:00 narozeninový dvojkoncert Brunner2 ve spolupráci s hradeckou filharmonií.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 18. listopadu 2023 Foto: Wikimedia Commons – ilustrační

Tags: ,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář