Dnes je Popeleční středa, křesťanům začíná čtyřicetidenní půst

Praha – Dnešní Popeleční středou začíná křesťanům čtyřicetidenní půst před Velikonocemi. Období přípravy na největší křesťanské svátky přichází po masopustu. Lidé by měli v jídelníčku vynechat maso nebo se vzdát dočasně věcí, na které jsou zvyklí a které jim ulehčují život. Namísto jízdy autem mohou jít pěšky, odepřít si mohou třeba i počítač, sociální sítě, nakupování nebo určitou sumu peněz věnovat potřebným. Smyslem půstu, který zná nejen křesťanství, ale i judaismus a islám, je duchovní očista.

Na Popeleční středu žehná kněz při bohoslužbě popel připravený z jívových ratolestí požehnaných v předchozím roce při obřadech Květné neděle. Poté uděluje věřícím popelec: každého označí popelem na čele a řekne přitom: „Pamatuj, že jsi prach a v prach se navrátíš“ nebo „Obraťte se a věřte evangeliu.“ Název popelec pochází z 10. století, kdy se udílel kajícníkům na znamení pokání. Od 11. století byl popelec udělován v tento den již všem věřícím.

V katedrále sv. Víta v Praze bude dnes od 18:00 sloužit mši kardinál Dominik Duka. Popelec bude možné přijmout ale i při ranní mši od 07:00, k udílení popelce může přistoupit každý. V pražské arcidiecézi patří k zajímavým událostem na Popeleční středu Popelec umělců v akademické farnosti Nejsvětějšího Salvátora. Jde o setkání, které se ve studentském kostele poprvé uskutečnilo v roce 1996 a navazuje na západoevropskou tradici vzniklou před sto lety v Paříži při bohoslužbách za umělce padlé během první světové války.

Program bude mít i letos tři části. Od 17:30 se v sakristii kostela koná scénická meditace v podání Lucie Trmíkové, Martina Dohnala a Bohdana Holomíčka s názvem Reynek/Slova a obrazy z Petrkova. Tamní farář Tomáš Halík bude od 19:00 sloužit mši s udílením popelce a ve 20:30 bude odhaleno kyvadlo architekta Josefa Pleskota zavěšené doprostřed hlavní lodi nad hlavami návštěvníků bohoslužeb.

Večer před Popeleční středou skončilo masopustní veselí, kdy se na řadě míst Česka konaly průvody maškar a zábavy spojené s pochováváním basy, coby symbolu konce bujarého masopustu. Křesťanům dnes začíná čtyřicetidenní půst trvající do Bílé soboty, která připomíná den, kdy Ježíš ležel v hrobě. Letos vychází na 11. dubna. Celkem trvá období půstu o několik dní déle, protože křesťané v neděli půst nedrželi.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

 

Autor: ČTK  Datum: 26. února 2020  Foto: CC Search – ilustrační

Tags: ,,

1 Komentář

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář