Dnes je Velký pátek, křesťané si připomínají ukřižování Krista

Praha – Křesťané si dnes připomínají ukřižování Ježíše Krista. Velký pátek je den přísného půstu věnovaný vzpomínání na Kristovo utrpení na křížové cestě a jeho vykupitelskou smrt. V Česku je tento den svátkem, lidé tak mají do Velikonočního pondělí čtyři dny volna v řadě. Školáci měli prázdniny i na Zelený čtvrtek.

Loňské i předloňské Velikonoce byly ovlivněné epidemií koronaviru, kdy byla omezena účast na bohoslužbách, návštěvy příbuzných, sousedů a přátel nebo tradiční pomlázka. Letos se nejvýznamnější křesťanské svátky konají v době, kdy epidemie covidu slábne a stát naprostou většinu opatření zrušil.

Velký pátek je prvním dnem takzvaného velikonočního tridua. Následuje po něm Bílá sobota, kdy v podvečer začíná slavnost Kristova vzkříšení a nočními obřady přechází v neděli, kdy se slaví zmrtvýchvstání. Triduum v řadě církevních společenství představuje vrchol liturgického roku, neboť obsahuje ústřední bod křesťanské zvěsti: vykoupení lidstva skrze oběť Ježíše Krista za hříchy člověka a jeho vítězství nad smrtí v události zmrtvýchvstání.

Newsletter Křesťan dnes – týdenní přehled nejdůležitějších zpráv

V lidové tradici se s Velkým pátkem pojila řada zvyků – lidé se v tento den třeba omývali vodou nebo rosou, aby byli chráněni před nemocemi. Nemělo by se prát prádlo a hýbat zemí, tedy pracovat na poli nebo v sadu. Někteří věřili, že země vydává své poklady nebo že vodníci vycházejí na souš.

Jako den pracovního klidu nebo státní svátek se Velký pátek slaví asi ve 40 zemích světa, například v Británii, Německu, Rakousku, Slovensku, Skandinávii, Austrálii, Brazílii, Kanadě nebo na Kubě. Svátkem byl i v někdejším Československu, za komunistického režimu v roce 1951 byl ale zrušen. Od roku 2016 je Velký pátek v Česku opět svátečním dnem.

Na Velký pátek se neslouží mše, místo toho se konají obřady uctívání kříže připomínající umučení Ježíše Krista. Česká biskupská konference rozhodla, že se do letošní velkopáteční liturgie zařadí mimořádná přímluva za mír na Ukrajině a na celém světě. V katedrále svatého Víta na Pražském hradě povede večerní obřad biskup Václav Malý.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 15. duben 2022 Foto:

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář