Do Česka se vrátí druhý ze svitků tóry prodaných v 60. letech do Británie

Praha – Do Česka se vrátí druhý z více než 1500 svitků tóry shromážděných nacisty za druhé světové války ze židovských komunit a prodaných v 60. letech minulého století z tehdejšího Československa do Británie. Za týden ho od britské nadace převezme v pražském Karolinu progresivní židovská komunita Ec chajim. První svitek ze souboru získala před čtyřmi lety Židovská obec Olomouc. Vyplývá to z informací komunity Ec chajim a Židovského muzea v Praze.

Tóra je základní text judaismu a zahrnuje prvních pět knih hebrejské bible, křesťany označované jako Starý zákon. Svitek ze souboru s číslem 1052 byl napsán v roce 1890 v Brně. Sloužil tam do roku 1942, kdy nacistické okupační úřady přikázaly židovským komunitám v protektorátu Čechy a Morava, aby všechny své liturgické předměty a knihy poslaly do Prahy, kde měly být uskladněny a katalogizovány. Shromáždilo se tak více než 212.000 artefaktů, mezi kterými bylo i 1800 svitků tóry, přičemž po válce se skladovaly ve špatných podmínkách v poničené synagoze v pražské Michli.

SOUVISEJÍCÍAP: Židé tiše mění status Chrámové hory a v rozporu s pravidly se tam modlí

V 60. letech se komunistické úřady rozhodly většinu svitků prodat do zahraničí. V roce 1964 se tak 1564 svitků dostalo do do westminsterské synagogy v Londýně, kde byla k jejich správě založena organizace Memorial Scrolls Trust. Ta svitky tóry nechává renovovat a zapůjčuje je do židovských komunit a organizací po celém světě. Svitky nejsou nikdy prodávány, ale poskytnuty k užívání na dobu existence jejich držitelů, upozornil rabín židovské komunity Ec chajim David Maxa.

Newsletter Křesťan dnes – týdenní přehled nejdůležitějších zpráv

Ze svitku číslo 1052 vyučoval Maxa tóru před osmi lety v americkém letním táboře pro židovskou mládež, kam byla tehdy tóra zapůjčena. Tábor byl později uzavřen, proto se svitek po renovaci může přesunout do Česka. Maxa tóru převezme v pondělí 27. září z rukou předsedy Memorial Scrolls Trust Jeffreyho Ohrensteina.

První svitek ze souboru spravovaného nadací Memorial Scrolls Trust se do Česka dostal v říjnu 2017, kdy byl slavnostně vnesen do židovské modlitebny v Olomouci. Židovská obec Olomouc tehdy převzala pergamenový svitek tóry z roku 1880, který byl naposled použitý při bohoslužbě v roce 1939 v později zaniklé olomoucké synagoze.

Komunita Ec chajim byla založena v roce 2019 a pracuje na obnově českého progresivního židovství, které mimo jiné neodděluje muže a ženy při náboženských obřadech. Je součástí Světové unie progresivního judaismu, která sdružuje více než 1250 židovských obcí s 1,2 milionu členů ve více než 50 zemích. Záštitu nad slavnostním předáním tóry převzaly také Univerzita Karlova, město Praha a izraelské velvyslanectví v ČR.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 21. září 2021 Foto: Pixabay – ilustrační

Tags: ,,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář