Do Česka se z Británie vrátí víc než 130 let starý svitek tóry

Praha – V pražském Karolinu dnes zástupci progresivní židovské komunity Ec chajim převezmou víc než 130 let starý svitek tóry, který se do Česka vrací z Británie. Patří k 1564 svitkům shromážděným nacisty za druhé světové války ze židovských komunit a prodaným v 60. letech minulého století do Londýna z tehdejšího Československa. Jde o druhou navrácenou tóru z tohoto souboru, první svitek z něj získala před čtyřmi lety Židovská obec Olomouc.

Tóra je základní text judaismu a zahrnuje prvních pět knih hebrejské bible, křesťany označované jako Starý zákon. Svitek označený v souboru číslem 1052 do Česka trvale zapůjčí nadace Memorial Scrolls Trust. Záštitu nad slavnostním předáním tóry převzaly Univerzita Karlova, město Praha a izraelské velvyslanectví v ČR.

SOUVISEJÍCÍOlomoucká univerzita vydala knihu mapující meziválečné dějiny českých židů

Přebíraný svitek byl napsán v roce 1890 v Brně. Sloužil tam do roku 1942, kdy nacistické okupační úřady přikázaly židovským komunitám v protektorátu Čechy a Morava, aby všechny své liturgické předměty a knihy poslaly do Prahy, kde měly být uskladněny a katalogizovány. Shromáždilo se tak více než 212.000 artefaktů, mezi kterými bylo i 1800 svitků tóry, které se po válce se skladovaly ve špatných podmínkách v poničené synagoze v pražské Michli.

Newsletter Křesťan dnes – týdenní přehled nejdůležitějších zpráv

V 60. letech se komunistické úřady rozhodly většinu svitků prodat do zahraničí. V roce 1964 se tak 1564 svitků dostalo do do westminsterské synagogy v Londýně, organizace Memorial Scrolls Trust byla založena ke správě souboru. Svitky tóry nechává renovovat a zapůjčuje je do židovských komunit a organizací po celém světě.

První svitek ze souboru se do Česka dostal v říjnu 2017, kdy byl slavnostně vnesen do židovské modlitebny v Olomouci. Židovská obec Olomouc tehdy převzala pergamenový svitek tóry z roku 1880, který byl naposled použitý při bohoslužbě v roce 1939 v později zaniklé olomoucké synagoze.

Komunita Ec chajim byla založena v roce 2019 a pracuje na obnově českého progresivního židovství, které mimo jiné neodděluje muže a ženy při náboženských obřadech. Je součástí Světové unie progresivního judaismu, která sdružuje více než 1250 židovských obcí s 1,2 milionu členů ve více než 50 zemích.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 27. září 2021 Foto: Wikimedia Commons – ilustrační

Tags: ,,,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář