Do kostela svatého Jakuba v Brně se po opravách vrátí věřící i turisté

Brno – Do kostela svatého Jakuba v centru Brna se 28. června po více než dvou letech vrátí věřící. Letos farnost turistům postupně nabídne nové atrakce –⁠ v létě prohlídku krovů s multimediální instalací, později také vyhlídku z věže. Končící rekonstrukce zahrnovala například výměnu střešní krytiny a obnovu kamenných prvků na fasádě. Vyžádala si 164 milionů korun, část bude farnost splácet s využitím příjmů ze vstupného do expozice. Hlavní chrámová loď ale zůstane volně přístupná.

„Chceme nabídnout lidem prostor ke zklidnění v nejrušnější části města. Aby se mohli zastavit, ztišit, chvíli jen tak přemýšlet nebo se modlit, načerpat novou energii,“ řekl dnes novinářům farář Jan Pacner. O svatém Jakubovi hovoří jako o gotickém klenotu v centru Brna se zvláštní přitažlivostí nejen pro věřící.

SOUVISEJÍCÍRekonstruovaný kostel sv. Jakuba v Brně se mimořádně otevírá veřejnosti

Také podle manažera stavby Aleše Taufara kostel definuje centrum města a stavbaři při opravě pociťovali velkou zodpovědnost. Dosud poslední rekonstrukce skončila v roce 2015, týkala se hlavně interiéru. Zejména stav střechy, do které zatékalo, však vyžadoval další velký zásah. Klempíři spotřebovali 2500 metrů čtverečních mědi.

Pod novou krytinou je 300 let starý masivní jedlový krov, jehož část také potřebovala výměnu, což si vyžádalo 250 metrů krychlových dřeva. „Není tam použit ani jeden hřebík nebo šroub, všechno je spojeno pomocí dubových klínů nebo kolíků. Ctíme nejen materiál, ale také dobový způsob provedení,“ řekl Taufar.

Jak rekonstrukce postupovala, ukázalo se, že výměnu potřebují také skleněné tabulky v oknech a bez oprav se neobejdou ani kamenné prvky na fasádě, třeba chrliče a fiály. Farnost se proto rozhodla zvýšit rozpočet i za cenu zadlužení, místo aby nechávala další opravy na příští roky a desetiletí. „My už tady nebudeme, ale kostel bude sloužit dalším generacím. A to bylo naším cílem,“ uvedl Taufar. Část kostela zatím obklopuje lešení, ale všechny naplánované práce skončí do podzimu.

Rozpočet oprav nakonec činí 164 milionů korun. Evropská unie poskytla 111 milionů korun, přispělo také město a kraj. Zhruba 40 milionů jde z rozpočtu farnosti, která doufá v příspěvky věřících a počítá s budoucími příjmy ze vstupného do expozice. Adopce vitrážových skel a kamenických prvků vynesla bezmála 4,8 milionu korun, řekl člen ekonomické rady farnosti Jan Lerche.

Chrám svatého Jakuba je stavba dlouhá 54 metrů. Jeho věž je dominantou brněnského centra. Kostel má složitou stavební historii. Jeho současnou podobu nejvíce ovlivnila regotizace provedená v 19. století. Interiér je střízlivý, kostel má bílou výmalbu.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 20. června 2024 Foto: Wikimedia Commons

Tags: ,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář