Do kostelů v olomoucké arcidiecézi zamířilo na 14.500 postních kasiček

Olomouc – Zhruba do 14.500 postních kasiček budou letos střádat peníze věřící v olomoucké arcidiecézi zahrnující Olomoucký, Zlínský a část Pardubického a Jihomoravského kraje. Kasičky do kostelů putovaly tento týden, lidé se je mohou vyzvedat od Popeleční středy nebo v nadcházející první neděli postní, řekl dnes ČTK mluvčí olomoucké arcidiecézní charity (ACHO) Marek Navrátil. Peníze do nich budou ukládat po dobu čtyřicetidenního postního období za odřeknutí si různých požitků. Pomoci tím mohou lidem v nouzi. Loni výtěžek z postní almužny činil 2,3 milionu korun.

„Před letošní Postní almužnou jsme do místních charit v rámci olomoucké arcidiecéze distribuovali celkem 14.522 papírových krabiček. Možné ale je, že některé charity budou do farností rozdávat i krabičky, které zbyly po loňské Postní almužně. Může jich tedy být i více,“ uvedl Navrátil.

SOUVISEJÍCÍOlomoucká charita za rok přivezla na Ukrajinu přes 48 tun humanitární pomoci

Postní almužna není podle něj jen čistě sbírková akce, řada lidí podle něj postní dobu a v ní i postní almužnu prožívá i duchovně až do Květné neděle, kdy se krabičky odevzdávají zpět do kostelů. Květná neděle letos spadá na 2. dubna. „Peníze z Postní almužny jsou využity v místních charitách, primárně na přímou sociální pomoc potřebným, a to i materiální, tedy pořízením nějakých věcí nebo finančním příspěvkem jednotlivcům či rodinám,“ doplnil Navrátil.

Například v olomouckém děkanátu si budou moci věřící vyzvednout v kostelích papírovou schránku, takzvanou postničku, tuto neděli. Výtěžek putuje na přímou finanční pomoc lidem ocitajícím se v tísni. „Jen v loňském roce pomohla z Postní almužny celkem v 31 žádostech o přímou finanční pomoc. Jednalo se o úhradu léků, jízdného, nákladů spojených s bydlením, nákup vybavení do domácnosti, nákup potravin, úhradu poplatků za výpis exekucí či úhradu táborů pro děti,“ uvedla mluvčí Charity Olomouc Eva Štefková. Doplnila, že do postničky lze vložit i lístek se jménem rodiny nebo jednotlivce, který potřebuje pomoc.

Starobylou tradici, postní almužnu, obnovila charita ve spolupráci s farnostmi v roce 2009 v olomoucké arcidiecézi a brněnské diecézi. O rok později se rozšířila do dalších částí České republiky. Starobylý zvyk Postní almužna trvá po celou dobu půstu, symbolizuje doporučovanou praxi postní doby, tedy přípravy na Velikonoce. „Půst je zejména o dobrovolném, ale vnitřně posilujícím rozhodnutí k odřeknutí si nějakého požitku, či dobra. To může mít různé podoby. Nemusí jít vždy jen o jídlo či pochutiny,“ dodal mluvčí ACHO.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 26. února 2023 Foto: Pixabay – ilustrační

Tags: ,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář