Do Noci kostelů se ve Zlínském kraji zapojí 90 sakrálních staveb

Zlín – Do páteční Noci kostelů se ve Zlínském kraji zapojí 90 kostelů, modliteben a dalších sakrálních staveb. V řadě křesťanských chrámů se rozezní varhanní koncerty. Lidé si budou moci prohlédnout i prostory běžně ne zcela přístupné, jako jsou například kostelní věže, kůry či krypty, sdělila dnes ČTK v tiskové zprávě mluvčí kraje Adéla Kousalová.

Například ve Zlíně a okolí bude lidem otevřeno více než 20 kostelů, vydán bude poutnický pas, do kterého budou návštěvníci sbírat razítka. „Akce se již pravidelně účastní církve římskokatolická, řeckokatolická, starokatolická, českobratrská evangelická, československá husitská, bratrská, baptistická a adventisté sedmého dne včetně Křesťanského kulturního centra v budově Zlínského klubu 204,“ uvedl za koordinátory pro zlínský okres Jiří Vlček.

Pro návštěvníky jsou připraveny hudební, pěvecké a varhanní koncerty, komentované prohlídky kostelů, přednášky, čtení z Bible, projekce videí a fotografií, výstavy a rukodělné aktivity. „Návštěvníci si budou moci projít kostely a podívat se do míst, kam se běžně nedostanou, například na věž nebo podzemí. Mohou nahlédnout do starých kronik a matrik nebo se zúčastnit modlitebních chvilek, adorací nebo komentovaných bohoslužeb. Koho nezaujme nic z této nabídky, může si jen tak vychutnat atmosféru setmělého nočního kostela či kaple,“ uvedl Vlček.

Návštěvníkům se v kraji otevře například kostel sv. Anny v Dřevěném městečku Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm, uskuteční se tam i varhanní koncert. Koncerty jsou připraveny také ve velehradské bazilice, konat se tam bude i prohlídka varhan či speciální prohlídka pro děti. Otevřena bude i sakristie baziliky, kde si lidé budou moci prohlédnout liturgické předměty, roucha či knihy. Program Noci kostelů je na stránkách www.nockostelu.cz.

Noc kostelů se v Česku konala poprvé v roce 2009, letos se do akce v zemi zapojí přes 1600 sakrálních objektů.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi. 

 

Autor: ČTK  Foto: nockostelu.cz

 

Tags:

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář