Do oslav 300 let svěcení žďárské Zelené hory se zapojí i umělci z Rakouska

Žďár nad Sázavou – Ve Žďáru nad Sázavou začíná kulturní program k 300. výročí vysvěcení kostela svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře. V polovině května bude tradiční svatojánská pouť, v červnu otevře regionální muzeum výstavu Roky v baroku přibližující běžný život tehdejších lidí. Na vzniku výstavy se podílelo muzeum v rakouském Retzu. Rakušané se představí i v dalších částech oslav, které vyvrcholí 28. září lidovou krojovou poutí. Novinářům to řekli pořadatelé.

Poutní areál na Zelené hoře, dílo architekta Jana Blažeje Santiniho-Aichla, je památkou UNESCO. Kostel byl vysvěcený 27. září 1722, v předvečer svátku svatého Václava. Akce k výročí svěcení organizují město, římskokatolická farnost, spolek Putování za Santinim a zámek rodiny Kinských, přispěl na ně kraj. Oslavy se budou konat během roku. „Můžeme říci, že už začaly,“ řekl děkan farnosti Vladimír Vojtěch Záleský.

Dvě desítky českých a rakouských výtvarníků se podle starosty Martina Mrkose (Žďár-živé město) sejdou při přípravě výstavy 300 let Svatojánské hvězdy, která bude od 25 srpna ve Staré radnici. Rakušan Peter Berger a Václav Kyselka se zapojí do uměleckého experimentu na hladině Konventního rybníka, který je mezi zámkem a Zelenou horou. Na pontony oba sochaři umístí díla vysoká okolo pěti metrů. „Budou korespondovat s tou architekturou Santiniho barokní gotiky,“ dodal Mrkos. Česko-rakouské aktivity podle něj dotuje fond na podporu příhraniční spolupráce 20.000 eur (v přepočtu 492.000 korun).

Hladinu Konventního rybníka využijí organizátoři oslav vícekrát. Vodní fontánu tam 28. srpna vytvoří dobrovolní hasiči pomocí proudnic. „Mělo by to být více než 200 hasičů a 50 hasičských proudnic,“ uvedl Mrkos. Na plovoucím pontonu se 24. září uskuteční koncert chlapeckého pěveckého sboru z kláštera Sankt Florian v Rakousku.

Oslavy upozorní i na další Santiniho stavby v regionu. „Santini přišel do Žďáru v roce 1706 na pozvání opata Václava Vejmluvy a až vlastně v závěru, po 17 letech svého pobytu, dokončuje stavbu Zelené hory,“ uvedl Stanislav Růžička, předseda spolku Putování za Santinim.

Na pouť po stopách opata Vejmluvy a stavitele Santiniho se lidé mohou vydat 27. srpna, kromě Zelené hory je zavede ke kostelům ve Zvoli, Horní Bobrové a Obyčtově. Růžička podotkl, že kostely ve Zvoli a Horní Bobrové byly vysvěcené ve stejném týdnu jako Zelená hora. „Skutečně to byla veliká, významná událost v té době,“ řekl

Na Zelené hoře bude hlavní program s bohoslužbami, koncerty a přednáškami odborníků od 24. do 28. září. Podrobnosti jsou na webu.

Silnice číslo 19 před parkovištěm u zámku je teď kvůli opravám průjezdná kyvadlově. Lidé se tam mohou dostat i po cyklostezce podél Sázavy.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 6. května 2022 Foto:

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář