Do Prahy dorazily historické benátské plachetnice, ozdobí slavnosti Navalis

Praha – Do Prahy dorazily historické plachetnice z italských Benátek, dnes dopoledne byly spuštěny na Vltavu. Ozdobí tak slavnosti Navalis věnované památce Jana Nepomuckého, které se v Praze konají ode dneška do 15. května, kdy vyvrcholí koncertem na Vltavě. Návštěvníci si budou moci v neděli 14. května u Hergetovy cihelny plavbu na lodích vyzkoušet. Svatojánské slavnosti byly v Praze už v době baroka, současní pořadatelé je obnovili v roce 2009.

Historické lodě z Benátek do Prahy přijely v kamionech a za pomoci italských gondoliérů je dnes jeřáb spustil na hladinu Vltavy u Hergetovy cihelny. Jsou součástí slavností Navalis, které se v Praze konají už popatnácté a připomenou 630 let od smrti jednoho z nejznámějších českých světců, sv. Jana Nepomuckého.

Podle organizátora slavností Navalis Zdeňka Bergmana je Nepomucký zároveň jedním z patronů Benátek. „Každý rok proto zveme do Prahy benátské gondoliéry a veslaře, a letos poprvé ozdobí Vltavu historické benátské plachetnice,“ uvedl Bergman.

SOUVISEJÍCÍ V Nepomuku si při jarní mši připomněli 630 let od umučení Jana Nepomuckého

Na tradici barokních slavností navázaly Svatojánské slavnosti v roce 2009. Od té doby mají už svůj pevný scénář, a to slavnostní mši v katedrále svatého Víta, procesí od katedrály přes Karlův most a barokní koncert na hladině Vltavy. Koncert na řece zahájí letos opět seskok pěti osvětlených parašutistů, šestý parašutista proskočí obloukem Karlova mostu v místě, kde byl svržený do vody Jan Nepomucký.

V barokní době patřila slavnost k nejvelkolepějším oslavám. Sjížděli se na ni poutníci ze všech koutů země, aby uctili památku sv. Jana Nepomuckého, ale také aby vyslechli hudbu provozovanou z hladiny Vltavy a zhlédli velké množství atrakcí.

Jan z Pomuka, dnes nazývaný Jan Nepomucký, se narodil mezi lety 1340 až 1350 a zemřel v roce 1393. Tělo umučeného generálního vikáře pražského arcibiskupa nechal svrhnout z Karlova mostu do Vltavy král Václav IV. Dodnes není zcela jasné, proč Nepomucký upadl v nemilost a skončil na mučidlech. Nepomuckého kult se objevil v 17. století, svatořečen byl v roce 1729. Postupně se zařadil mezi nejvýznamnější české světce. Je patronem právníků, lodníků, vorařů, mlynářů, zpovědníků a mostů, pro katolíky symbolem mlčenlivosti, odvahy a spolehlivosti.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 13. května 2023 Foto: Wikimedia Commons – Praha

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář