Do Trnavy přicházejí kritici papeže, arcibiskup Orosch to odmítl komentovat

Trnava – Slovensko o víkendu navštíví italský historik Roberto de Mattei a kardinál Raymond Burke. Oba představí slovenské překlady svých posledních knih.

Organizátory prezentace obou knih jsou podle informací portálu Postoj Institut svatého Františka Saleského a Nadace Slovakia Christiana.

Postoj uvádí, že de Mattei vede Nadaci Lepanto a portál Corrispondenza Romana, kde se pravidelně kritizuje pontifikát papeže Františka. Raymonnd Burke patří k těm kritikům, kteří do tohoto periodika přispívají.

Burke patřil také k těm kardinálům, kteří v roce 2016 zaslali papeži dopis, aby vyvrátil pochybnosti kolem apoštolská exhortace Amoris laetitia. Robert de Mattei zas v roce 2017 spolu s několika desítkami kněží a laiků zaslali papeži dopis, kde ho obvinili ze šíření hereze.

V těchto souvislostech je proto s podivem vnímána ochota trnavského arcibiskupa Jána Orosche napsat předmluvu do jedné z knih de Matteiho. Deník Postoj se obrátil na arcibiskupa s dotazem o vysvětlení svého počínání. Nástupce odvolaného Róberta Bezáka se odmítl k zaslaným otázkám vyjádřit a obvinil slovenský deník ze šíření bulváru.

Ján Orosch se mediálně proslavil hlavně svým kritickým kázáním při prezidentských volbách na adresu Zuzany Čaputové.

„Kněží prvního, druhého a třetího stupně se někdy přidávají k ultraliberálním názorům. Postavit se v televizi a propagovat kandidáta-kandidátku na prezidenta za takto ultraliberální stranu je těžkým hříchem,“ řekl při kázání Orosch, který ve funkci trnavského arcibiskupa nahradil Bezáka.

Orosch během bohoslužby hovořil také o úctě k pravým hodnotám včetně tradiční rodiny, jejímž základem je podle něj jeden muž a jedna žena, otec a matka. Slovensko, kde se většina obyvatel hlásí ke katolické církvi, dosud nezavedlo ani registrovaná partnerství párů stejného pohlaví.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi. 

 

-mn-  Datum: 16. listopadu 2019  Foto: YouTube – Ján Orosch

Tags: ,,,,

2 Komentáře

  1. Podle Orosche není ultraliberální jen Zuzana Čaputová, ale i ten milý, konzervativní pán,
    František Mikloško. Je to smutné, jak slovenská hierarchie hluboko klesla.
    Připomíná mi víc všechno to dění okolo Chrámu, než Ježíšovo učení. Moc a peníze….

    Odpověď
  2. I když nejsem katolička, papež František je mi svými projevy blízký. Líbí se mi, jak se zastává chudých lidí, jak bojuje proti ničení přírody. Sice si nejsem plně jistá, zda je zástupcem Boha na zemi (jsem přece jen evangelička), ale jeho kázání beru jako kázání ostatních duchovních. Je smutné vidět intriky v církvi, která by měla být nevěstou Kristovou a podle toho se také chovat. Bolí mě z toho srdce.

    Odpověď

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář