Do věže českobudějovického kostela dala církev mince i respirátor

České Budějovice – Pamětní stříbrné mince, listiny i respirátor FFP 2 dali zástupci církve do schránky, kterou dnes umístili do věžní báně českobudějovického kostela sv. Vojtěcha. Stavba zapsaná na seznamu kulturních památek ČR se opravuje za zhruba šest milionů Kč, při opravě chce církev naplnit původní architektonické záměry. Kostel spravují salesiáni, připravují tam aktivity pro děti i rodiny, řekli dnes novinářům.

Kostel projektoval Jaroslav Čermák, architekt avantgardního funkcionalismu. Stavba byla hotová v roce 1939. Při opravě se teď po víc než 80 letech dokončí původní Čermákovy záměry: štuková omítka s barevným nátěrem a věžní hodiny, což se kvůli řadě okolností dosud nepovedlo. Kolem kostela vznikne prostor pro odpočinek. Velkou část peněz je ještě nutné získat od sponzorů a dárců.

„Je to velice slavnostní chvíle, protože se snoubí historie se současností. Zdejší farnost je jedna z nejmladších v Budějovicích, existuje zde poměrně živé společenství věřících. Tradici nám zastupuje Jaroslav Čermák (…), trošku splácíme i dluh jemu. I tento kostel byl popelkou v Českých Budějovicích, protože teprve před dvěma lety byl zařazen na seznam kulturních památek,“ řekl farář Josef Mendel.

Newsletter Křesťan dnes – týdenní přehled nejdůležitějších zpráv

Ve schránce, která bude v kostelní báni, zanechali církevní zástupci vzkaz dalším generacím. Jsou v ní dokumenty o současné době, noviny, pamětní listiny i medaile, mapa města či respirátor. Báň nyní před opravou otevřeli salesiáni po více než 80 letech, našli v ní vizitku klempířské firmy. Tubus s předměty dali do věže teď, když skončila oprava jedné její strany. Jak řekl biskup Vlastimil Kročil, původně se měla v Budějovicích stavět velká katedrála. „Ale na periferiích nebyly žádné chrámy, tak se potom rozhodlo, že se finanční prostředky použijí na to, aby se mohlo postavit několik kostelů ve městě,“ řekl Kročil.

Salesiáni působí v Budějovicích 30 let. Pečují především o mládež, provozují salesiánské středisko mládeže i hudební školu. „Jsem rád, že ukládáme něco pamětního, že to po letech někdo objeví a bude za to třeba rád. A jsem rád, když věci viditelné slouží i věcem, které na první pohled vidět nejsou; výchově. To, že z mladých lidí vyrostou rozumní, samostatní lidé,“ řekl provinciál Salesiánské provincie Praha Martin Hobza.

Salesiánské středisko má ve městě čtyři pobočky. Chodí do nich přes tisíc dětí, přičemž některé kroužky jako horolezecký nebo keramický jsou zcela plné. Středisko nabízí i programy pro maminky s dětmi. Salesiáni Dona Boska pečují o kostel od roku 1990.

„Jsem přesvědčen o tom, že je to velmi významné místo ve městě. Je tu salesiánská komunita, která se stará o tento chrám a duchovní správu. Je to ve čtvrti, která čítá několik tisíc obyvatel, to znamená, že jsou tu mladé rodiny. Starají se zde (salesiáni) o romskou komunitu. Je to významné místo nejenom pro České Budějovice, ale i pro celou diecézi, protože je to místo, kde se může rozvíjet duchovní život,“ řekl ČTK biskup Vlastimil Kročil.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 12. července 2021 Foto: Wikimedia Commons – kostel sv. Vojtěcha

Tags: ,,,

1 Komentář

  1. Jsem za to šťastná.
    Do tohoto kostela chodila moje babička a maminka zde byla u 1.sv.přijímání.
    Bůh vám žehnjej a pomáhej.

    Odpověď

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář